Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай постигна предаване на данни от 100 гигабита в секунда, използвайки сателит

3 януари 2025 г. в 12:31
Последно: 3 януари 2025 г. в 11:32

Китай успешно постигна скорост на трансфер на данни от 100 гигабита в секунда.

Отбелязва се, че постигнатата скорост е десет пъти по-висока от предишния рекорд.

Пробивът беше направен от Chang Guang Satellite Technology, компанията, която стои зад „съзвездието“ Jilin-1, пише Interesting Engineering.

Известно е, че Jilin-1 е „най-голямата в света мрежа от комерсиални субметрови спътници за дистанционно наблюдение на Земята“.

Според South China Morning Post (SCMP) данните са предадени между базирана на камион мобилна наземна станция и един от 117-те спътника в съзвездието, обикалящи около Земята.

Това постижение дава на Chang Guang Satellite голямо предимство пред Starlink.

„Starlink на Илън Мъск показа своята лазерна междусателитна комуникационна система, но все още не е внедрила лазерна комуникация между сателита и Земята. Смятаме, че те може да имат технологията, но ние вече започнахме широкомащабно внедряване“, каза ръководителят на технологията на наземната станция каза SCMP в интервю за лазерната комуникационна компания Wang Hanghang.

Hanhang добави, че компанията допълнително планира да разположи лазерни комуникационни единици на всички сателити в съзвездието Jilin-1, за да подобри тяхната ефективност, с цел свързване на 300 сателита в мрежа до 2027 г.

Европейският съюз инвестира 10,6 милиарда евро в сателитната система. Тя трябва да предостави криптирани глобални интернет комуникации.

Известно е, че ЕС иска да създаде алтернатива на Starlink на Илън Мъск, който има повече от 6 хиляди сателита и обслужва клиенти в около 100 страни.

Многоорбиталната мрежа от близо 300 сателита трябва да бъде напълно работеща до 2030 г.

Освен това по-рано стана известно, че сателитният интернет на Starlink е пуснат на борда на пътнически самолет за първи път в историята. Услугата е въведена от Qatar Airways. Превозвачът планира да инсталира тази технология на целия си флот от самолети Boeing 777 и Airbus A350 през 2025 г.

Категории на статията:
HiTech