Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай пусна два нови радиотелескопа за изследване на дълбокия Космос

30 декември 2024 г. в 14:01
Последно: 30 декември 2024 г. в 14:01

Научната общност на Китай съобщи за пускането в експлоатация на два нови грандиозни радиотелескопа.

Разположени в противоположните краища на страната, те ще могат да провеждат наблюдения с помощта на радиоинтерферометрия и да определят местоположението на космически обекти с непостижима досега точност.

Шанхайската астрономическа обсерватория, член на Китайската академия на науките (CAS), построи два нови радиотелескопа с антени, достигащи диаметър от 40 метра.

Единият от тях се намира в Югоизточен Китай, в провинция Джилин (района на планината Чанбай), а другият е в Синцзян-Уйгурския автономен регион, най-западният регион на страната, граничещ с Централна Азия.

По този начин радиоинтерферометрична мрежа, наречена VLBI (интерферометрия с много дълга базова линия), беше разпространена в цял Китай, с шест станции за наблюдение, изградени в различни провинции и общ контролен център, разположен в Шанхай.

Заедно тези обекти образуват един гигантски „виртуален“ телескоп, чиято най-дълга базова линия сега е 3800 километра.

Радиоинтерферометрията се основава на същия принцип като оптичните или лазерните далекомери, които изчисляват разстоянието до целта, като я наблюдават едновременно от различни точки.

В случай на изследване на Космоса към най-простата тригонометрия се добавят редица по-сложни формули, базирани на Теорията на относителността.

И колкото по-голяма е основата – тоест разстоянието между крайните точки на наблюдение – толкова по-точни са резултатите.

Благодарение на изграждането на нови телескопи, площта на небето, която те наблюдават, незабавно ще се увеличи с една четвърт. А ъгловата разделителна способност в X-обхвата, според ръководителя на Шанхайската астрономическа обсерватория – Шен Жиканг, може да бъде подобрена с 18%.

Освен чисто научни цели, този гигантски комплекс може да изпълнява и по-„практични“ задачи.

По-специално VLBI подкрепи полетите на китайски изследователски сонди (от Chang’e-1 до Chang’e-6) до Луната и експедицията Tianwen-1 до Марс, предоставяйки ултра-точна информация за текущото местоположение на всички превозни средства.

Диапазонът от цели, за които може да се използва радиоинтерферометрична мрежа, е необичайно широк и може да се очаква да играе критична роля в бъдещото изследване на небесните тела както в Слънчевата система, така и извън нея.

Категории на статията:
HiTech