Китай работи активно за усвояване на космическите разходки
Миналата седмица китайските астронавти Хай Шуджа и Сон Линдо направиха първата си космическа разходка. 17-ото излизане в Космоса продължи 9 часа и 6 минути.
Излизането, направено от модула Wentian, стана най-дългото в историята на световната астронавтика и първото, продължило повече от 9 часа.
Досега най-високият резултат в продължителността на EVA (8 часа 56 минути) принадлежеше на американските астронавти Джеймс Вос и Сюзън Хелмс, които излязоха в Космоса от совалката Discovery.
Това се случи на 11 март 2001 г. по време на мисията STS-102, свързана с изграждането на Международна космическа станция.
По план излизането трябвало да продължи 6 часа и 10 минути, но беше удължено заради трудности, възникнали по време на работа в открития Космос. Рекордът не е подобрен през следващите 23 години.
Предишният рекорд от 8 часа и 29 минути също беше в резултат на извънредна ситуация по време на първото и досега единствено излизане на трима души в открития Космос. Това се случи на 13 май 1992 г., когато астронавтите от Endeavour – Пиер Туот, Ричард Хийб и Том Ейкърс на мисия STS-49, след два неуспешни (но планирани) опита, успяха да заснемат и ръчно да прикрепят нова горна степен към Intelsat 603.
Остава открит въпросът дали продължителността на китайската космическа разходка е била предварително планирана или, както и двата предишни рекорда, е в резултат от стечение на обстоятелствата. Експерти коментират, че най-вероятно е била планирана.
Излизането на Хай Шуджа и Сон Линдо беше само 18-ото китайско излизане в Космоса, което изглежда сравнително незначително пред 478-те завършени космически разходки на други астронавти взети заедно.
И все пак, сред седемте най-дълги излизания, две са китайски.
Китай работи активно за усвояване на практиката на излизане в Космоса.
Но трябва да припомним, че китайските космонавти извършиха всичките си излизания само за три години, което си е не само сериозен напредък, но и своеобразен феномен.