Китай ще достави проби от облаците на Венера на Земята: Може да съдържат живот

Докато НАСА се бори да осигури финансиране за доставка на проби от марсиански скали, Китай се заема с още по-амбициозен проект, за да направи същото с частици от облаците на Венера.
Ако плановете са успешни, може да се появи доказателство за наличието на живот на втората планета, точно както на Земята.
Неотдавна Китай публикува кратко описание на плановете си за изследване и развитие на Слънчевата система. Едно от най-амбициозните начинания в този списък е експедицията до Венера.
Както е известно, втората планета от Слънцето е една от най-негостоприемните в Слънчевата система.
Температури от няколкостотин градуса по Целзий и облаци от сярна киселина са само някои от характерните му черти. Въпреки това, китайските изследователи са уверени, че всички препятствия могат да бъдат преодолени по принцип.
Повечето от тях се отнасят до специфични технически решения, в които китайските инженери са проявили значителна изобретателност.
Първо, голяма автоматична станция ще влезе в орбита на Венера. След това космическият апарат ще се откачи от нея и ще трябва да се „потопи“ в облаците от H2SO4. И полетът ще бъде внимателно наблюдаван (и, ако е необходимо, насочван) от спомагателен комуникационен и навигационен спътник.
В много отношения разработчиците разчитат на успешния опит на Chang’e-6, който демонстрира способността на автоматизацията да решава такива изключително сложни задачи.
Ако експедицията протече по план, тя ще бъде грандиозен научен успех, сравним по значение с първото кацане на втората планета, осъществено от съветската „Венера-7“.
Експерти коментират, че скорошното откритие на фосфин в атмосферата на Венера дава солидни основания да се очаква, че първият извънземен живот ще бъде открит в проби, доставени на Земята.
Китай може би ще стане първата страна, която ще достави проби от Венера на Земята – и това би трябвало да се случи през следващото десетилетие.