Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай ще пусне първата в света термоядрена електроцентрала до 2030 г.

30 март 2025 г. в 10:43
Последно: 30 март 2025 г. в 10:50

Китай възнамерява да изгради първия прототип на термоядрена електроцентрала с цел непрекъснато генериране на 100 мегавата електроенергия до края на това десетилетие.

По данните на платформата zbytb, реакторът Xinhuo, който използва високотемпературни свръхпроводящи магнити, ще бъде построен на остров Яоху в град Нанчан, Централен Китай.

Проектът ще бъде съвместeн между държавната China Nuclear Industry 23 Construction Corporation и Lianovation Superconductor, дъщерно дружество на Lianovation Optoelectronics в Дзянси.

Съгласно споразумение за сътрудничество, подписано през 2023 г., реакторът Xinho се очаква да постигне безпрецедентно увеличение на коефициента на усилване на енергията от термоядрен синтез от над 30. Стойността Q – коефициентът на усилване на термоядрената енергия, представлява съотношението на произведената термоядрена енергия и енергията, подадена към плазмата, за да стимулира реакцията.

Към днешна дата най-високия коефициент на Q от 0,67 е постигнат в токамака Joint European Torus (JET).

За сравнение, Международният термоядрен експериментален реактор (ITER), който се строи във Франция, е проектиран за Q по-голямо от 10.

В същото време новият китайски реактор се описва като хибриден, тоест такъв, в който неутроните от термоядрена реакция (ядрен синтез) стимулират реакции на ядрено делене, както в конвенционалните атомни електроцентрали.

Ако коефициентът на усилване на термоядрената енергия се изчисли заедно със стимулираните реакции на ядрено делене, той ще изглежда много висок, но това не означава, че самата термоядрена реакция ще бъде енергийно самодостатъчна.

Категории на статията:
HiTech