Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай тества отново Tianlong-3, аналог на Falcon 9

16 юли 2025 г. в 23:40
Последно: 16 юли 2025 г. в 19:01

Първият етап на ракетата-носител Tianlong-3 на частната китайска компания Space Pioneer успешно премина огневите тестове. Преди година те завършиха с експлозия.

Успешното завършване на тестовете доближава „аналога на Falcon 9“ до първото орбитално изстрелване, предварително планирано за края на лятото.

По време на скорошни наземни тестове на площадка в централен Китай, компанията симулира ключови етапи от полета на първата степен на Tianlong-3, включително зареждане с гориво, излитане, полет и кацане.

Конструкцията е издържала всички натоварвания, съобщи Space Pioneer в социалните мрежи.

Прототипът на ускорителя е бил оборудван с девет двигателя с обща тяга от почти 900 тона.

Преди година, по време на наземно изпитание на 30 юни 2024 г., прототипът на ракетата внезапно се откъсна от стойката си, издигна се в небето и се разби в близките хълмове по-малко от минута след излитането.

Падането е било съпроводено с експлозия и пожар, който е бил бързо потушен. Въпреки близостта на сметището до жилищен район, нямаше пострадали.

Компанията посочи като причина за инцидента „повреда на конструкцията“, свързваща корпуса на ракетата и изпитателния стенд.

По-късно беше установено, че проблемът е в слабата конструкция на опашната част на ракетата, където са монтирани всичките девет двигателя.

Това е един от най-предизвикателните елементи за проектиране, тъй като трябва да издържа на огромни натоварвания както по време на излитане, така и през всички останали фази на полета.

Според Space Pioneer, след инцидента инженерите са направили над 100 корекции в дизайна на ракетата-носител и бордовите системи.

По-специално, въведени са нови методи за диагностициране на състоянието на двигателите и системите за управление.

Особено внимание е било обърнато на проблемната опашна част.

След това компанията проведе 13 наземни теста, за да тества иновациите.

„Нашата цел е да превърнем Tianlong-3 в ракета, която е не само достъпна, но и надеждна и доверена за клиентите“, се казва в изявление на компанията.

Датата на първия орбитален полет на ракетата-носител все още не е разкрита.

Въпреки това, на аерокосмическо изложение в Шанхай през април, директорът на марката Space Pioneer Су Шънхуа заяви, че компанията планира да изстреля Tianlong-3 през юли или август.

Tianlong-3 е двустепенна тежкотоварна ракета-носител с течно гориво и възможност за многократна употреба.

Позиционирана е като директен аналог на ракетата-носител Falcon 9 от SpaceX на Илън Мъск.

Диаметърът ѝ ще бъде 3,8 метра, а излетното тегло – 590 тона. Ракетата ще може да доставя до 17 тона полезен товар в ниска околоземна орбита и до 14 тона в слънцесинхронна орбита.

„Това я прави най-мощната ракета с течно гориво в китайския търговски космически сектор в момента“, обясни Су Шенхуа.

Компанията работи и върху пилотирана версия на Tianlong-3M.

Планира се обаче тя да бъде използвана не само за изпращане на екипажи на космически експедиции, но и за граждански транспорт.

Очаква се превозвачът да може да изминава разстояние до 14 000 км и да превозва около 60 души едновременно.

Основната цел е изстрелванията на ракети да станат толкова обичайни за човечеството, колкото и пътуванията със самолет.

„Това ще ви позволи да пътувате по целия свят за един час. Например, полет от Шанхай до Ню Йорк ще отнеме по-малко от час“, добави Су Шънхуа.

Интересно как стои въпросът със замърсяването на атмосферата… Но за това сега никой не говори.

Категории на статията:
Орбита