Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай тества ракетен двигател с рекордна тяга

14 май 2025 г. в 15:15
Последно: 14 май 2025 г. в 13:14

Пекин е уверен, че многократно използваемите ракети ще се превърнат в основно транспортно средство за доставяне на товари в орбита. А за тях ще бъдат необходими мощни и надеждни двигатели.

Като ракетния двигател с течно гориво, работещ с кислород и метан, създаден от инженери в Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии.

Сред китайските двигатели с отворен цикъл, работещи с течен кислород и метан, той има най-високата тяга – 140 тона.

Ракетният двигател с течно гориво (LPR), който се използва като ключов източник на задвижване за ракети за многократна употреба, ще играе важна роля в бъдещите космически товарни системи, ракети-носители за многократна употреба и тежки ракети, съобщи във вторник производителят на двигателя, Академията за аерокосмически задвижващи технологии.

Според China Daily, наскоро проведеният тест е бил успешен и бележи пробив в производството на китайски двигатели с течен кислород и метан с тегло 100 тона или повече.

Инженерите от Академията подчертават и ефективността на процеса на разработка, отбелязвайки, че той е завършен само за седем месеца.

Академията заявява, че съсредоточава усилията си върху разработването на по-тежки двигатели, по-специално многократно използваемия 200-тонен кислородно-метанов РЖД.

Академията за аерокосмически двигателни технологии тества 90-тонен двигател за многократна употреба, работещ с течен кислород и керосин през декември 2024 г. Той е предназначен за търговски космически кораби.

На орбиталната станция „Тиангун“ беше проведен експеримент за създаване на революционна аерокосмическа технология.

В продължение на три години китайски астронавти изстрелвали лазерни лъчи към частици от сплав във вакуумна камера и са наблюдавали промените, които са настъпили при охлаждането им. Събраните данни са помогнали за създаването на нов материал: ниобий-силициева сплав, идеална за… аерокосмически двигатели.

Категории на статията:
HiTech