Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай, заедно с Русия, обмисля изграждането на АЕЦ на Луната

25 април 2025 г. в 14:00
Последно: 25 април 2025 г. в 13:37

Китай възнамерява да създаде Международен център за космически изследвания, обяви ръководителят на Центъра за космически изследвания на Китайската академия на науките Уанг Чи на международна конференция.

Седемнадесет държави и организации вече са се присъединили към проекта за изграждане на база на естествения спътник на Земята, но Пекин не възнамерява да спре дотук.

В Китай ще бъдат открити отделни международни центрове за тези цели за съвместно проектиране и тестване, обработка на данни, управление, инженерни и научни задачи. Всяко подразделение ще отговаря за определена област.

Заместник-министърът на промишлеността и информационните технологии, директор на Китайската национална космическа администрация (CNSA) – Шан Жонгде, заяви, че държавата е подписала почти 200 споразумения с повече от 50 държави и международни организации за сътрудничество в космическия сектор.

Те включват наблюдение на Земята, лунни и дълбоки космически изследвания, разработване на спътници и други области.

„CNSA ще насърчава международното сътрудничество в областта на Международната научна лунна станция, инициативата „Един пояс, един път“ и изграждането на съзвездие от спътници за дистанционно наблюдение за БРИКС“, добави той.

Главният конструктор на лунната програма на Китай У Уейрен заяви пред Ройтерс, че Пекин се придържа към дипломатическата политика на открито пространство и е готов да сътрудничи в изследването на Луната с развиващите се и развитите страни.

Той отбеляза, че руско-китайският проект INS се развива успешно.

Седемнадесет държави и международни организации са се присъединили към инициативата, която предвижда създаването на постоянна лунна база до 2035 г.

Главният инженер на автоматичната междупланетна станция (AIS) Чанъъ-8 Пей Джаою заяви, че Китай, заедно с Русия, обмисля възможността за изграждане на атомна електроцентрала на Луната, която да осигурява енергия за INS.

„Важен въпрос за проекта е енергийното снабдяване. Русия има конкурентно предимство, когато става въпрос за атомни електроцентрали, особено в случай на изпращането им в Космоса. Тя е водеща в света, пред Съединените щати“, коментира У Уейрен.

Китай също работи за изпращане на първите си астронавти на Луната до 2030 г.

Лин Сицян, заместник-директор на Китайската администрация за пилотирана космическа програма (CMSA), заяви, че плановете остават в сила. Пилотираният космически кораб „Мънчжоу“ и спускаемият апарат „Ланюе“ за Луната преминават през пълномащабни тестове „по график“.

Категории на статията:
Вселена