Китай, заедно с Русия, обмисля изграждането на АЕЦ на Луната

Китай възнамерява да създаде Международен център за космически изследвания, обяви ръководителят на Центъра за космически изследвания на Китайската академия на науките Уанг Чи на международна конференция.
Седемнадесет държави и организации вече са се присъединили към проекта за изграждане на база на естествения спътник на Земята, но Пекин не възнамерява да спре дотук.
В Китай ще бъдат открити отделни международни центрове за тези цели за съвместно проектиране и тестване, обработка на данни, управление, инженерни и научни задачи. Всяко подразделение ще отговаря за определена област.
Заместник-министърът на промишлеността и информационните технологии, директор на Китайската национална космическа администрация (CNSA) – Шан Жонгде, заяви, че държавата е подписала почти 200 споразумения с повече от 50 държави и международни организации за сътрудничество в космическия сектор.
Те включват наблюдение на Земята, лунни и дълбоки космически изследвания, разработване на спътници и други области.
„CNSA ще насърчава международното сътрудничество в областта на Международната научна лунна станция, инициативата „Един пояс, един път“ и изграждането на съзвездие от спътници за дистанционно наблюдение за БРИКС“, добави той.
Главният конструктор на лунната програма на Китай У Уейрен заяви пред Ройтерс, че Пекин се придържа към дипломатическата политика на открито пространство и е готов да сътрудничи в изследването на Луната с развиващите се и развитите страни.
Той отбеляза, че руско-китайският проект INS се развива успешно.
Седемнадесет държави и международни организации са се присъединили към инициативата, която предвижда създаването на постоянна лунна база до 2035 г.
Главният инженер на автоматичната междупланетна станция (AIS) Чанъъ-8 Пей Джаою заяви, че Китай, заедно с Русия, обмисля възможността за изграждане на атомна електроцентрала на Луната, която да осигурява енергия за INS.
„Важен въпрос за проекта е енергийното снабдяване. Русия има конкурентно предимство, когато става въпрос за атомни електроцентрали, особено в случай на изпращането им в Космоса. Тя е водеща в света, пред Съединените щати“, коментира У Уейрен.
Китай също работи за изпращане на първите си астронавти на Луната до 2030 г.
Лин Сицян, заместник-директор на Китайската администрация за пилотирана космическа програма (CMSA), заяви, че плановете остават в сила. Пилотираният космически кораб „Мънчжоу“ и спускаемият апарат „Ланюе“ за Луната преминават през пълномащабни тестове „по график“.