Китай започва изграждането на първия в света орбитален суперкомпютър

Китай започна изграждането на първия в света орбитален суперкомпютър като изстреля 12 спътника с интелигентни изчислителни системи и междусателитни комуникационни връзки.
Изстрелването се състоя на 14 май от центъра за изстрелване на сателити Jiuquan с ракета Long March 2D и беше част от проект за космическа изчислителна констелация, който е планиран да включва хиляди спътници с общ капацитет от около 1000 пета-операции в секунда (POPS), съобщи Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии.
Групата ще има за цел да обработва данни в реално време директно в орбита, което значително ще ускори работата на космическите системи и ще позволи по-ефективна интеграция на изкуствения интелект в космическите приложения.
Подобно мощно изчислително съзвездие ще позволи извършването на изключително сложна обработка на данни и задачи, свързани с изкуствен интелект, директно в Космоса – нещо, което преди беше възможно само в големи центрове на Земята.
Както отбеляза Уанг Джиан, член на Китайската инженерна академия и директор на лабораторията Zhejiang: „Целта на проекта е да се увеличи изчислителната мощност на един спътник от терафлопс до петафлопс и да се осигури безпроблемна връзка между спътниците, подобно на начина, по който работи интернет на Земята.“
Първите спътници имат 5 POPS изчислителна мощност и 30 терабайта памет, което позволява извършването на сложни изчисления без необходимост от предаване на данни към Земята.
Един от спътниците е оборудван с рентгенов поляризационен детектор, разработен от университета Гуанси и Националните астрономически обсерватории на Китай, който ще бъде използван за изучаване на гама-лъчеви изблици, едно от най-загадъчните космически явления.
Лабораторията Zhejiang планира да разположи съзвездие от над 50 компютърни спътника тази година, което ще отбележи първото мащабно внедряване на космически облачни изчисления.
Това открива нова ера в развитието на космическите изследвания и би могло да промени подхода към обработката на данни в Космоса.
Според експерти, появата на суперкомпютър в орбита ще помогне за преодоляване на пречките при предаването на данни, ще увеличи автономността на спътниците и ще направи възможно решаването на проблеми, които преди това бяха невъзможни без постоянна комуникация с наземните центрове.