Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайската станция Chang’e-8 ще достави на Луната пакистански луноход

16 ноември 2024 г. в 11:45
Последно: 16 ноември 2024 г. в 11:45

Пакистанската комисия за изследване на Космоса и горната атмосфера (SUPARCO) ще изпрати марсоход до естествения спътник на Земята. Това ще се случи с помощта на китайската автоматична станция Chang’e-8 (AMS), която е планирано да стартира през 2028 г.

Пакистан ще предостави 35-килограмов марсоход за изследване на южния полюс на Луната, където според учените има ценни ресурси, включително воден лед.

Благодарение на Chang’e-8 за първи път южноазиатска държава ще може да участва пряко в изследването на естествения спътник на Земята.

Това ще позволи на пакистански учени и инженери да допринесат за една от най-амбициозните космически програми на десетилетието.

Сътрудничеството между Пакистан и Китай започна след успешното изстрелване на сондата iCube Qamar през май 2024 г. на борда на китайския Chang’e-6.

Устройството влезе в лунна орбита, като по този начин напредна в усилията на Пакистан за изследване на космоса. Основната му цел е да направи подробни изображения на повърхността на Луната, да получи данни за магнитното поле на естествения спътник на Земята и да тества нови технологии като комуникацията между Луната и Земята.

Няколко дни след изстрелването той изпрати първите изображения на Земята.

Изстрелването на космическия кораб Chang’e-8 е планирано за 2028 г. с помощта на ракетата носител Long March-5, която трябва да бъде изстреляна от сателитния център Wenchang на остров Хайнан.

Chang’e-8 ще включва спускаем апарат и луноход. На борда на спускаемия модул Chang’e-8 ще има десет научни инструмента, включително сеизмометър, радиометър, мултиспектрален термовизионен камери и няколко други.

Марсоходът ще разполага с четири инструмента, включително панорамна камера и инфрачервен минерален анализатор.

Основните цели на проекта са изучаване на геологията на Луната, наблюдение на Земята от нейната повърхност, събиране и анализ на проби от лунна почва, както и провеждане на експерименти с използване на лунни ресурси директно върху естествения спътник на нашата планета.

Районите около платото Лайбниц Бета, кратера Амундсен, кратера Кабеус и билото, свързващо кратерите Шакълтън и де Герлах, се разглеждат като възможни места за кацане на Chang’e 8 на Луната.

Резултатите, получени от Chang’e-8, ще положат основата за създаването на руско-китайската международна научна лунна станция (МКС), чието изграждане е планирано за 2031-2035 г.

Категории на статията:
Орбита