Китайски учени създадоха растителна имитация на риба с помощта на 3D принтер
Група учени от университета Zhejiang направиха пробив в областта на алтернативните източници на храна, като създадоха растителна имитация на риба с помощта на 3D принтер.
По време на проекта, за който е разказано в портала Food Physics, експертите успешно са пресъздали жълто месо от крокер, постигайки голяма прилика с оригиналната текстура и вкус.
За да се постигне такава точна имитация на структурата на месото на рибата, екипът от учени извършил компютърна томография на жълтия крокер.
Това им е позволило да създадат подробен 3D модел, показващ разпределението на мускулната тъкан и мазнините, което е ключово за възпроизвеждане на правилната текстура.
Като материали за печат са използвани соев протеинов изолат, кантанова мед и нишесте. Тези компоненти позволяват да се създаде структура, възможно най-близка до животинската тъкан.
Резултатът е впечатляващ: точността на 3D принтирането е било повече от 90% спрямо оригиналния състав на рибните мускули и мазнини.
„Нашият екип успя да създаде продукт, който не само прилича на рибено месо, но и е много близък до оригинала по своите физични и химични характеристики, като текстура, разпределение на влагата и хранителна стойност“, коментират авторите на разработката.
Учените подчертават, че тяхната иновация може да бъде важна стъпка в борбата срещу изчерпването на естествените рибни ресурси.
Прекомерният улов в световните океани вече е достигнал опасни нива и алтернативи на растителна основа като тези ще помогнат за намаляване на натиска върху риболовната индустрия, като същевременно поддържат безопасността на екосистемите, пише Phys.