Китайските учени ще получат осмата партида проби от лунна почва
Китайските изследователски институти ще получат за временно ползване осмата партида проби от лунна почва, събрани от автоматичните междупланетни станции Chang’e-5 и Chang’e-6.
Експертите ще изследват пробите, за да разберат по-добре историята на естествения спътник на Земята.
Центърът за лунни изследвания и космическо инженерство към Държавното космическо управление на Китайската народна република публикува списък, според който 18 учени от 16 организации ще имат достъп до уникални проби.
Списъкът включва по-специално Китайския геоложки университет, Хонконгския университет, Университета за наука и технологии в Макао, Пекинския аерокосмически университет и Университета на Ухан.
Според Ге Пинг, заместник-ръководител на Центъра за лунни изследвания и космическо инженерство, Китай е отворен за сътрудничество с изследователи от всички страни.
Учените могат да кандидатстват за получаване на проби от лунна почва в рамките на установените правила.
През юни Chang’e 6 върна на Земята първите проби от обратната страна на Луната, събрани от ударен кратер, известен като басейна на Южния полюс – Ейткен.
Устройството успя да събере 1,93 кг реголит.
Предишният космически кораб Chang’e-5, изстрелян през 2020 г., достави около 1,73 кг почва от близката страна на Луната до Земята.
През юли 2021 г. китайските власти предадоха първата партида проби на учените.
Общо седем партиди проби са предадени за научни изследвания.
Изследването на реголита позволи на учените да научат повече за процеса на формиране на повърхността на Луната, да определят възрастта на нейната вулканична активност, а също така да анализират структурата на минералите и веществата на нейната повърхност.
Преди това изследователите, изучавайки проби, събрани от Chang’e-6, разкриха нови подробности за еволюцията на магнитното поле на Луната.
Оказа се, че неговият интензитет в скали на възраст почти 3 милиарда години варира в диапазона от 5 до 21 микротесла. Анализът също така показа, че преди 2,8 милиарда години магнитното поле на небесното тяло неочаквано се е засилило. Преди това се смяташе, че преди 3,1 милиарда години той, напротив, започва да отслабва, след което изчезва напълно.