Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайският Yutu-2: Най-дълго работещият луноход (видео)

21 септември 2024 г. в 15:09
Последно: 21 септември 2024 г. в 18:13

Докато хората в Китай и по света празнуват Празника на средата на есента, традиционно отбелязван с гледане на пълната луна, китайският луноход Yutu-2 поднесе специална изненада – нови изображения от обратната страна на Луната.

Към днешна дата Yutu-2 е изминал 1613 метра по лунната повърхност от кацането си през януари 2019 г., което го прави най-дълго работещият лунен роувър в света.

Марсоходът беше изведен в орбита през декември 2018 г. като част от лунната сонда Chang’e-4. Той кацна на обратната страна на Луната през януари 2019 г.

Досега Yutu-2 е натрупал почти 5 години и 9 месеца оперативно време, далеч надхвърляйки времето, за което бе планиран да работи – три месеца, и се превърна в най-дълго работещият лунен роувър.

По време на престоя си на Луната Yutu-2 събра ценна геоложка информация, включително данни за морфологията на повърхността, плитката структура и състава на зоната за кацане на Chang’e-4.

Ву Вейрен, главен дизайнер на китайската програма за изследване на Луната, разкри, че мисията Chang’e-7, планирана за 2026 г., напредва по план. Основната ѝ задача е да търси доказателства за воден лед на южния полюс на Луната.

Ако успее, мисията Chang’e-7 се очаква да стане първата в света, която ще кацне на лунния южен полюс, създавайки условия за дългосрочно човешко присъствие на Луната и проправяйки пътя за бъдещо човешко изследване на дълбокия космос, включително Марс, каза Ву.

Категории на статията:
Слънчева система