Китай изстрелва модул на втората си космическа лаборатория Тянгун-2
Китай днес трябва да изстреля втората си експериментална космическа лаборатория „Тянгун-2“ в рамките на дългосрочния план за установяване на постоянна обитаема космическа станция към 2022 г., съобщи Ройтерс.
Изстрелването е насрочено за 14,04 часа по Гринуич (17,04 часа българско време) с ракета „Чанчжън – 2Еф“ от космодрума Цзюцюан в пустинята Гоби. При успешен старт лабораторията ще бъде изведена на орбита на 380 км от Земята, където ще бъдат проведени редица експерименти. След това модулът ще бъде повдигнат с още 13 км, където ще се скачи с кораба „Шънчжоу 11“ с двама астронавти на борда, които ще работят там един месец.
Първата китайска космическа лаборатория „Тянгун-1“ или „Небесен дворец“ бе изстреляна през 2011 г. С нея се скачваха китайски космически кораби. След като бе на орбита 4 години и половина, тази космическа лаборатория прекрати дейността си.
Напредващата китайска космическа програма е приоритет за Пекин и президентът Си Цзинпин призовава страната да се утвърди като космическа сила. Китай настоява, че космическата му програма е за мирни цели. Страната обаче вече е тествала антисателитни ракети.
Следващата пилотирана мисия на Китай е планирана за октомври тази година. Тогава космическият кораб „Шънчжоу 11“, който ще бъде пилотиран от двама астронавти, трябва да се скачи с „Тянгун-2“.
В пилотирана мисия през 2013 г., трима китайски астронавти прекараха 15 дни на орбита. Корабът им се скачи с експерименталната космическа лаборатория „Тянгун-1“.
Китай ще изведе на орбита основния модул за космическата си станция около 2018 г. (БТА)