Климатичните условия ще стават все по-екстремни през следващите 20 години
Близо три четвърти от населението на света може да очаква резки и бързи промени в екстремните температури и валежите през следващите 20 години, освен ако емисиите на парникови газове не бъдат значително намалени. Това показват резултатите от ново проучване.
Учени от Центъра за международни изследвания на климата – CICERO, с подкрепата на университета в Рединг, установиха, че 20 процента от населението може да се сблъска с екстремни метеорологични рискове. И то, ако емисиите бъдат намалени достатъчно, за да се постигнат целите на Парижкото споразумение.
Ако бъдат взети само ограничени марки в тази посока 70 процента от населението на Земята ще бъде изправено пред различни природни катаклизми.
Статия, публикувана в Nature Geoscience, показва как глобалното затопляне може да се комбинира с нормалните метеорологични промени, за да доведе до десетилетни периоди на много бързи промени – екстремни температури и валежи.
Проучването използва големи климатични модели, за да покаже, че големи части от тропиците и субтропиците ще бъдат подложени на екстремни температури и валежи през следващите 20 години. Там живеят 70 процента от населението на Земята. Ако емисиите бъдат намалени драстично, процентът на засегнатите хора ще бъде около 20 или около 1,5 милиарда души.
Горещите вълни могат да причинят топлинен стрес и повишена смъртност както при хората, така и при животните, стрес върху екосистемите, намалени земеделски добиви, затруднено охлаждане на електроцентрали и прекъсване на транспорта.
Екстремните валежи могат да доведат до наводнения и щети в населени места, инфраструктура, култури и екосистеми, повишена ерозия и намалено качество на водата.