Кога са се появили първите цветя на Земята и защо това е интересно

Международен екип от учени от университета в Хановер и университета в Бон откри цветен прашец от цъфтящи растения в Португалия, който е на 123 милиона години, което го прави най-старият известен досега.
Откритието, публикувано в списание Proceedings of the National Academy of Sciences, твърди, че цветята са се появили на Земята с 2 милиона години по-рано, отколкото се смяташе досега.
В плитки морски седименти на Лузитанския басейн, Португалия, изследователи са открили триколпатен прашец от евдикотелни растения, група, която включва около 72% от всички съвременни цъфтящи растения.
За да определят точно възрастта, учените са използвали съвременни техники, включително лазерна сканираща микроскопия и изотопен анализ.
Тези технологии потвърждават, че откритият прашец датира от средата на периода креда, преди около 123 милиона години.
Чарлз Дарвин нарече внезапната поява и бързото разпространение на цъфтящи растения (покритосеменни) през периода креда „отвратителна мистерия“.
Ново откритие помага да се обясни това явление, показвайки, че цъфтящите растения са започнали активно да се развиват по-рано, отколкото се е смятало досега.
Това потвърждава бързата им еволюция и адаптация, които промениха екосистемите на Земята, улеснявайки появата на нови видове насекоми и животни.
Откритието оспорва хипотезата, че цъфтящите растения са възникнали изключително в тропиците.
Новият метод за датиране, използван в изследването, открива перспективи за преразглеждане на еволюционната история на растенията.
Експерти коментират, че тектоничните процеси, като движението на континентите и изменението на климата през периода креда, може да са изиграли ключова роля в еволюцията на цъфтящите растения.
Откриването на най-стария цветен прашец от цъфтящи растения в Португалия ни връща 123 милиона години назад, когато първите цветя са започнали да красят Земята.
Това не само решава една от мистериите на еволюцията, но и ни принуждава да преосмислим произхода и разпространението на покритосеменните растения.
Новите данни подчертават сложността на историята на живота на нашата планета и отварят пътя за по-нататъшни изследвания, които ще помогнат за разкриването на още повече тайни на растителния свят.