Кога ще настъпи сингулярност: Ще станат ли машините наистина по-умни от хората?
Специалистите по изкуствен интелект в практиката наричат сингулярност онази точка във времето, в която изкуственият интелект ще се изравни с (и изпревари) този на хората – това е т.нар. Изкуствена обща интелигентност (или Artificial General Intelligence – AGI).
В продължение на десетилетия учените са изпробвали всички подходи за създаване на AGI, като използват техники, като усъвършенстване на ученето и машинно обучение. Никакъв подход не се оказва много по-добър от който и да е друг, поне досега.
Всъщност има уловка тук: въпреки вълнението и многото предложения по въпроса, нямаме представа как да изградим AGI.
На Съвместна мулти-конференция за изкуствения интелект на човешко ниво, проведена миналия месец в Прага, експерти в областта на изкуствения интелект и визионери от целия свят споделиха своите цели, надежди и виждания как да се постигне напредък към ИИ на ниво човек, което е последната спирка преди истинската Изкуствена обща интелигентност (сингулярност).
Така или иначе, повечето експерти смятат, че времето когато изкуственият интелект ще се изравни с този на човека идва – по-скоро, отколкото по-късно. В анкета на участниците в конференцията, изследователските компании AI GoodAI и SingularityNet установиха, че 37% от респондентите смятат, че хората ще създадат изкуствен интелект на ниво човек в рамките на до 10 години. Други 28% смятат, че това ще отнеме 20 години. Само два процента смятат, че подобно нещо никога няма да съществува.
Изданието futurism.com разговаря по време на конференцията с редица изследователи, инвеститори и политици, за да разбере кога, според тях ще се стигне до точката на сингулярност, кога ще се случи изравняването на изкуствения и човешкия интелект. Вижте част от отговорите.
Иракли Беридзу, Ръководител на Центъра за изкуствен интелект и роботика, UNICRI, Организация на обединените нации:
„В момента няма абсолютно никаква индикация, че сме някъде близо до AGI. И никой не може да каже убедено, че това ще се случи в рамките на определена времева рамка. Или още по-лошо, никой не може да каже, че това въобще може да се случи. Може никога да нямаме AGI, така че трябва да вземем предвид това, когато обсъждаме изкуствения интелект.“
Шон О Хейгърта, Изпълнителен директор на Кеймбриджския център за изследване на екзистенциалния риск:
„Все още има много работа; все още има много неща, които не разбираме. Като имаме това разбиране, може би е реално да приемем, че ще бъде възможно това да се случи в рамките на 50 години.“
Джон Лангфорд, Главен изследовател в Microsoft AI:
„Мисля, че трябва да се наслаждаваме на технологията, докато тя напредва. Трябва да се погрижим за това, накъде да отидем в бъдеще. Но от друга страна, в момента няма AI на ниво човек и не мисля, че ще се случи много бързо. Мисля, че ако имам късмет, това ще се случи в рамките на моя живот.“
Марек Роса, Главен изпълнителен директор и главен технически директор в GoodAI:
„Мисля, че сме почти там. Аз не предсказвам, че ще имаме обща изкуствена интелигентност след три или след 30 години. Но съм уверен, че може да се случи всеки ден.“
Бен Гьорцел, Главен изпълнителен директор на SingularityNET и главен учен в Hanson Robotics:
„Не мисля, че се нуждаем от фундаментално нови алгоритми. Мисля, че трябва да свързваме нашите алгоритми по по-различни начини, отколкото сега. Ако съм прав, тогава вече имаме основните алгоритми, от които имаме нужда … Смятам, че сме на по-малко от десет години да създадем изкуствен интелект на човешко ниво.“
Хава Зигелман, Програмен мениджър в DARPA:
„Не мисля, че сме стигнали до технологията за Общ изкуствен интелект. Мисля, че общият ИИ е марка за една много обща идея. Ученето през целия живот е пример за това – това е много специален тип ИИ. Знаем вече теоретичната основа на това, знаем как го прави природата и това е много добре дефинирано. Има много ясна посока, има показател. Мисля, че можем да го постигнем в близко време.“