Когато силата на мисълта работи за нас
Какво е мнението ви за мисленето? За повечето хора то е безкраен поток от информация, малки и по-големи мисли, които се надбягват, сякаш търсейки нашето внимание. Разговорът със себе си може да се окаже интересен сблъсък на убеждения.
Под „мислене” имам предвид съзнателно формулираните идеи. То предполага зараждане на определен вид умишлени мисли, насочващи и съответстващи на дадена цел. Ако мислим, преди да действаме, или предвиждаме последствията от действията си, бихме предотвратили голяма част от сътресенията, които ни се случват. Томас Секер казва така: „Някои хора първо действат, след това мислят и се разкайват цял живот.”
Един от най-мощните начини за насочване на силата на мисълта са отражението и съзерцанието. Претеглете плюсовете и минусите, ползите и евентуалните негативни последствия на дадено действие. Но не прекалявайте в това. Според Едуард Халифакс „Човек може да живее толкова дълго в една мисъл, че в един момент да се окаже пленен от нея”. Понякога действието е по-добрият вариант от бездействието. В края на краищата, ако сгрешим, можем да извлечем поука от това.
Ако се чувствате нещастни, променете начина, по който мислите за това. Когато промените посоката, в която насочвате силата на мисълта, ще се промени и перспективата ви. Научете се да разпознавате Доброто наоколо. Понякога сме толкова заети да търсим недостатъци, несъвършенства или проблеми, че това е всичко, което виждаме. Маркус Аурелиус казва, че „Много малко е нужно за щастлив живот. Всичко е вътре в нас и в начина ни на мислене”. Прав е, нали?
Мислите ни са източник на енергия, пишат тук. Те могат да ни облагородят или да ни съсипят, да родят щастливи мигове или да ни изблъскат в зоната на отчаянието, да ни освободят или да ни заробят. Мисълта притежава изключителна творческа сила. Вероятно сте забелязали – когато сме изпълнени с хубави мисли, сме добри и благи, но щом ни завладеят отрицателни емоции, сякаш „излизаме от кожата си”. Мислите са смешно малки, но имат силата да ни превърнат в просяци или царе.
Да, конструктивното мислене е житейско умение, което ни дава прекрасната възможност за личностно израстване. Какво по-забавно от това да сме в непрекъснат обмен с околната среда и хора, имайки безкрайна възможност от избори? Или пък да разберем своята роля и принос в цялата клетка на човечеството? Знаете ли как можете да умножите в пъти силата на мисълта си? С химикал и хартия. Да, точно така. Идеята е да изпишете мислите си, за да можете да се фокусирате по-добре върху тях. Това ще ви позволи да ги уловите и да проследите траекторията им. Подобно водене на бележки дава възможност за разширение, модифициране и опростяване на съзнанието.
Друг начин за отприщване на силата на мисълта е да си задавате въпроси. Правилните въпроси:
- „Как да разреша проблема?”, а не „Защо това ми се случи?”;
- „Какви са вариантите, които имам?”, а не „Кой е виновен?”
Проблемът на повечето хора е, че мислят чрез своите страхове или желания, а не с ума си.
За да сме наистина силни, трябва да се възползваме от факта, че никой и нищо не може да има власт над нас, ако ние не го позволим. Една-единствена положителна мисъл може да унищожи купища отрицателни мисли.
Ако съумеете да съчетаете правилно силата на мисълта с тази на въображението, животът ви ще протече съвсем различно. Ще имате по-съзнателни мечти, а стремежът да ги постигнете ще ви дърпа напред в приключението, наречено Живот.