Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Коледно дръвче в Космоса: НАСА показа любопитни снимки

20 декември 2024 г. в 18:33
Последно: 20 декември 2024 г. в 18:33

Понякога хората търсят формите на познати обекти в облаците на Земята, но сега можете да погледнете космическите облаци и да видите интересно „коледно дърво“.

Ако погледнете към открития звезден куп NGC 2264, намиращ се на разстояние 2500 светлинни години от нас, става ясно защо изглежда като празнично дърво, пише Space.

Учени от НАСА наричат ​​звездния куп NGC 2264 „куп от коледни елхи“. Младите звезди в този клъстер са подредени по такъв начин, че изглежда, че в Космоса наистина има празнично дърво, което блести със светлинки.

Този клъстер наскоро беше заснет от американския астрофотограф Майкъл Клоу.

Учените от НАСА съчетаха неговите данни във видима светлина с данни, получени от рентгеновия космически телескоп Chandra.

И така се получи моментна снимка на звездния куп NGC 2264, който прилича на коледна елха.

Изображението показва не само много ярките звезди, но и облаците от междузвезден газ, разположени между тях.

Звездният куп NGC 2264 се намира в нашата галактика Млечен път на разстояние 2500 светлинни години от нас.

Купът се състои от много млади звезди на възраст от един до пет милиона години. За сравнение, нашето Слънце е на почти 5 милиарда години.

Междузвездният газ беше оцветен в зелено, а самите звезди се появиха в различни нюанси на цвета. Някои звезди в този куп имат маса, която е 10 пъти по-малка от масата на Слънцето, но има и такива, които имат 7 пъти по-голяма маса.

НАСА представи и още едно празнично изображение.

То показва звездния куп NGC 602, който се намира на ръба на сателитната галактика на Млечния път, наречена Малък Магеланов облак. Този клъстер се намира на 200 000 светлинни години.

Изображението прилича на венец, осветен от коледни светлини, както казват учените от НАСА. Но всъщност тези светлини не са само звезди, а цели галактики, които се намират далеч отвъд звездния куп.

За да създадат това изображение, учените комбинираха данни от рентгеновия космически телескоп Chandra и инфрачервения космически телескоп Webb.

Рентгеновите данни показват млади звезди в клъстера в червено, докато инфрачервените данни показват облаци от прах и газ в оранжево, жълто, зелено и синьо.

Категории на статията:
Космос