Колко дни черният дроб може да живее без тялото
Създаден е метод, позволяващ за няколко дни да се съхрани жизнеспособността на органи, предназначени за трансплантация.
Един от най-големите проблеми при трансплантацията е невъзможността дълго време да се съхрани жизнеспособността на органите, предназначени за присаждане. Дори ако е налице например донор на черен дроб, той не може да се вземе и консервира, докато не се яви нужда от него.
Затова, когато възниква необходимост от присаждане на орган, лекарите се стараят да поддържат болния в приблизително стабилно състояние, докато не му намерят донор.
Сега орган за трансплантация „живее“ от 6 до 12 часа – след това в него настъпват необратими изменения и вече няма смисъл да се присажда. Има редица методи, позволяващи това време да се увеличи, но почти всички те не са много практични.
Клетките на органа през цялото време трябва да се снабдяват с кислород и хранителни вещества, иначе започват да загиват, но след изваждането на органа от тялото кръвотокът в него спира.
Очевидното решение тук се състои в това да се продължи изпомпването на кръвозаменяща течност през органа. Но оттук следва, че той постоянно трябва да е включен към някое устройство, което не е многяо практично, ако става дума за няколко дни „живот извън тялото“.
Може да се постъпи различно – колкото се може по-силно да се забавят процесите на жизнената дейност на клетките – в спящо състояние те няма да умрат от недостиг на кислород. Това може да се постигне с понижаване на температурата. Но и тук си има сложности – за да се забавят процесите на жизнената дейност ефективно, е необходимо да се изстуди органът до температура под нулата, но тогава в клетките започват да се образуват кристали лед, които увреждат макромолекулните комплекси и мембрани.
Проблемът със замразяването може да се реши, ако се използват криопротекторни вещества и именно така се опитали да постъпят Тим Берендсен и колегите му от Централната болница на щата Масачузетс към Харвардския университет. Експерименти били направени с мишки (по-точно с черен дроб на мишка). Ако изпитанията на хора бъдат толкова обнадеждаващи, лекарите може да получат метод, позволяващ им да поддържат органа извън тялото в жизнеспособно състояние по-продължително време.
В опитите черният дроб бил насищан с разтвор с кислород и 3-O-метил-D-глюкоза, която защитавала клетките от замръзване (на този стадий използвали устройство, поддържащо потока на хранителна течност през органа). Подхраненият с разтвор дроб бавно бил охладен до 4oС, а след това – до минус 6oС. Три дни по-късно провели обратната процедура – дробът бавно бил затоплен до телесна температура и присаден на животното.
Това, че е открит нетоксичен протектор, който е способен няколко дни да защитава органа от замръзване, трябва значително да ускори развитието на трансплантологията, включително и в чисто медицински, практически смисъл.
Новият метод може например да направи реална доставката на орган в болница от всяка част на света и вече да не е необходимо да се търси донор наблизо. Но преди да се премине към клинични изпитания, трябва да се изяснят цяла редица въпроси.