Колко тежат Земята и хората
Изследователи са пресметнали влиянието на хората върху планетата, като са изчислили цялата маса на човечеството, вместо да броят отделните хора. Крайната цифра е 287 млн. тона, или 5400 кораба Титаник.
„Когато хората говорят за устойчивост на планетата, винаги се сещат за човешката популация“, казва Иън Робъртс (Ian Roberts) от Лондонския университет по хигиена и тропическа медицина.
Въпреки това броят на човешките същества не показва правилно влиянието, което имаме върху планетата. С пресмятането на теглото, учените се надяват да предоставят данни, които са лесни за разбиране и адаптивни към допълнителни фактори като свръхконсумацията. „Това е статистика, която измерва и двете“, добавя Робъртс.
Чрез изследване на разнообразни данни, изследователите заключили, че населението на Земята тежи 287 млн. тона, но истинската цифра е много по-голяма, защото не включва децата. 15 млн. тона тежат хората с наднормено тегло, а 34% от тях се намират в северна Америка. Ако тази тенденция се срещаше по целия свят, то общото тегло на хората щеше да е 473 млн. тона.
Колко тежи планетата ни
Може да е странно, но е по-лесно да претеглим Земята, отколкото населението ѝ. Всъщност даже прилича на претегляне с кантар. Това, което прави кантарът, е да измери колко силно ви придърпва земната гравитация.
Първият, който успял да измери теглото на Земята, е известният учен Хенри Кавендиш (Henry Cavendish) през 1798. Той създал свой собствен апарат, който приличал на огромна гира – две оловни сфери, свързани с двуметров прът. Към центъра на тежестта на пръта се свързва жица, която държи гирата провисната и в състояние на свободно движение.
Втора, доста по-голяма гира се поставя до първата, така че големите оловни сфери да привличат по-малките. Това създавало съвсем малък въртящ момент в малката гира. Кавендиш наблюдавал с часове, като се опитвал да изключи всички външни фактори като движението на въздуха.
Заключението на големия учен било, че плътността на Земята е 5.48 пъти по-голяма от тази на водата. Това е изключително точно, като се има предвид, че сегашната общоприета стойност е 5.52.
Оттук вече става лесно. Трябва само да умножим плътността на Земята по обема ѝ. Крайният отговор е около 5 974 000 000 000 000 000 000 000 килограма.
Ето един интересен факт: Планетата губи повече маса, отколкото трупа. Всеки ден комети, прах и метеори проникват в атмосферата и добавят към теглото на Земята. Според микробиолога д-р Крис Смит (Chris Smith) всяка година планетата ни добавя към масата си около 40 000 тона от космически прах, но губи около 95 000 тона водород и 1600 тона хелий.
Всяка година се губят над 50 000 тона маса, но това се равнява на 0.000000000000001% от цялата маса на планетата, така че няма за какво да се притесняваме – би отнело трилиони години да се изчерпа всичкият водород.