Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Компанията Samara Aerospace измисли начин да изстреля „крилат“ сателит

20 септември 2024 г. в 13:30
Последно: 20 септември 2024 г. в 12:11

Малко известният американски стартъп Samara Aerospace получи първия голям договор на стойност 1,25 милиона долара.

Споразумението с компанията SpaceWERX – едно от ключовите подразделения в областта на иновациите за космическите сили на САЩ – включва създаването на необичайна технология за точна ориентация на космически кораби.

Стартъпът вече е тествал изобретението си в лабораторни условия и трябва да го тества на сателита за дистанционно наблюдение на Земята от SpaceWERX.

Технологията предлага оборудване на спътник с маса от 200 до 500 кг със слънчеви панели, като ги фиксира симетрично спрямо центъра върху гъвкави панти с пиезоелектрически задвижвания.

Чрез бързо удължаване или компресиране на задвижванията разгънатите панели извършват движения с много малка амплитуда.

Движенията на батериите могат да бъдат „равномерни и противоположно насочени“, за да успокоят трептенията на космическия кораб след отделяне от последната степен на ракетата, или „насочени по един вектор“.

Такова движение може да предизвика кръгово въртене на апарата около центъра на масата, за да се запази ъгловият момент и да се осигури контрол на ориентацията.

С други думи, стартъпът говори за намиране на баланс между това как да се осигури маневреност на спътника, но в същото време не го свежда до нула заради големите слънчеви панели, които имат голяма инерция.

В рамките на договора, сключен в края на август, Samara Aerospace ще си сътрудничи с компанията SpaceWERX.

След тестовете в лабораторни условия Samara Aerospace получи 275 000 долара от Националната научна фондация на САЩ за създаване на прототип за полет, както и 1,25 милиона долара от SpaceWERX за внедряване на технологии за космически кораби, пише Space News.

Категории на статията:
Иновации