Космически феномен: Радиотелескоп откри уникален радиоизточник
Радиотелескопът ASKAP в Австралия откри уникален радиоизточник, който излъчва сигнали на интервали от 6,5 часа.
Този феномен не може да бъде обяснен със съвременните теории – той просто не може да съществува. Учените се опитват да разберат какво точно създава странните импулси, пише Conservation.
С помощта на радиотелескопа ASKAP в Австралия учените са открили радиоизточник с импулси, които се повтарят на всеки 6,5 часа.
Този интервал е толкова голям, че не може да се обясни с теории за пулсари, магнетари или бели джуджета. Обектът е кръстен ASKAP J1839-0756.
Радиоизточникът се намира в зона, където няма видими астрономически обекти.
Учените предполагат, че това може да е бяло джудже – ядрото на звезда, завършила своя жизнен цикъл. Все още обаче няма потвърждение за подобни обекти.
Неутронните звезди, които излъчват периодични радиосигнали, се въртят много бързо – няколко пъти в секунда. Когато въртенето им се забави до един оборот в минута, излъчването спира.
Сигналите възникват поради отклонението на оста на магнитния полюс от оста на въртене. Полюсът, насочен към Земята, създава ефект на „фар“. Ако полюсът не е насочен към нашата планета, такива източници остават незабелязани.
Магнетарите, които понякога излъчват радиосигнали, също не могат да се въртят твърде бавно. Един от магнетарите излъчва рентгенови импулси на всеки 6,67 часа, но от него не са засечени радиосигнали.
Белите джуджета се въртят по-бавно от неутронните звезди и могат да излъчват радиовълни, ако имат силни магнитни полета. Но за това обектът трябва да е част от двоична система. Досега ASKAP J1839-0756 не е свързан с такива системи.
Магнитният полюс на източника е ориентиран почти точно към Земята.
Радиотелескопите откриват два импулса, по един от всеки полюс. Първият сигнал идва 3,2 часа след втория, но е малко по-слаб. Само 3% от всички известни радиоизточници имат тази ориентация.