Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Космически Гаргантюа: Черна дупка поглъща материя 40 пъти по-бързо, отколкото трябва

5 ноември 2024 г. в 12:30
Последно: 5 ноември 2024 г. в 12:30

Почти на границата на видимостта от Земята астрономите откриха свръхмасивна черна дупка с напълно необясними свойства. Тя се „захранва“ четиридесет пъти по-бързо от теоретичното ограничение.

Изследването е публикувано в Nature Astronomy, пише ScienceAlert.

Колко активно акреционният диск около свръхплътен обект губи материя, се доказва от неговата светимост. Количеството радиация, което такава система може да излъчи, без да загуби равновесие, се нарича граница на Едингтън (и светимостта, съответно, е критичната или светимост на Едингтън). В случаите с някои черни дупки и неутронни звезди, под въздействието на чудовищна гравитация, тази граница може да бъде леко превишена.

Но до откриването на LID-568 никой не е подозирал, че „няколко“ може да означава четиридесет пъти повече.

Тази свръхмасивна черна дупка (достатъчно лека за своя клас) е открита на около 12,5 милиарда светлинни години, първо с рентгенови лъчи (с помощта на Chandra) и след това с инфрачервени лъчи, благодарение на „Джеймс Уеб“.

А сега учените си задават въпроса как може да се формира такъв „лакомник“ само за 1,5 милиарда години след Големия взрив?

Като най-правдоподобна хипотеза астрофизиците предлагат тази: LID-568 е можела да придобие по-голямата част от масата си само в един единствен епизод на натрупване, което се случва с безпрецедентна интензивност.

Механизмите на такова „екстремно хранене“ все още не са установени и ще се превърнат в една от основните цели на бъдещите изследвания. Но те може би са най-логичното обяснение за бързия растеж, казват експертите.

Категории на статията:
Вселена