Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Космическият апарат Europa Clipper направи „топлинен портрет“ на Марс (снимка)

14 май 2025 г. в 19:30
Последно: 14 май 2025 г. в 19:26

По пътя си към ледената луна на Юпитер – „Европа“, сондата Europa Clipper на НАСА прелетя стотици километри над повърхността на Марс, тествайки бордовите си инструменти.

По време на тестовете на термовизионната камера, сондата успя да направи серия от инфрачервени изображения на планетата.

По този начин учените ще могат да изследват по-добре Червената планета, а сондата – да настрои своето оборудване за предстоящата си дейност през 2030 г.

Инфрачервените изображения предоставят уникален поглед към Марс.

Те помогнаха на учените да калибрират термовизионната камера E-THEMIS на борда на Europa Clipper, за да са сигурни, че тя работи правилно.

На 1 март космическият апарат прелетя само на 884 км над повърхността на Червената планета, за да промени своята траектория, използвайки гравитацията. В продължение на около 18 минути термовизионното устройство е заснемало по 1 кадър в секунда.

Резултатът са повече от хиляда изображения, които бяха предадени на Земята.

След като комбинираха получените изображения в една снимка на Марс, учените приложиха цветен филтър: топлите области се показват в червено, а по-хладните – в синьо.

Експертите специално избраха Марс за „тестов обект“, защото неговите термични характеристики са добре проучени в продължение на десетилетия наблюдения от орбиталните апарати. Чрез сравняване на новите изображения с архивните данни, специалистите могат да проверят дали оборудването работи правилно.

Сондата се насочва към „Европа“, спътник на Юпитер, за да изучи океана, скрит под ледената му повърхност.

Година след навлизането си в орбита около газовия гигант, космическият кораб ще започне серия от 49 прелитания на Луната, за да провери наличието на условия за живот.

Термовизионната камера ще сканира повърхността на небесното тяло, идентифицирайки области с анормални температури. По-топлите райони може да указват места, където океанската вода наскоро се е издигала на повърхността през пукнатини в ледената кора.

В допълнение към тестването на термовизионната камера, прелитането покрай Марс позволи първото цялостно тестване на радарния инструмент на сондата в реални условия.

Проверка е минало и телекомуникационното оборудване на Europa Clipper, за да се потвърди, че сондата ще може да предава данни.

Europa Clipper беше изстреляна на 14 октомври 2024 г. от Космическия център „Кенеди“ на НАСА.

През февруари НАСА сподели първите изображения, направени от камерите на Europa Clipper. Изображенията показват широка панорама от Космоса.

Категории на статията:
Орбита