Космическият полет Polaris Dawn доведе до здравословни усложнения при екипажа
Учените все още проучват как престоят в Космоса влияе върху човешкото здраве.
Известно е, че продължителните полети за повече от шест месеца предизвикват необратими процеси в организма, но краткотрайният престой в условия на микрогравитация, както се оказва, също има отрицателен ефект.
Ново проучване дава по-добро разбиране за това как космическият полет засяга човешкото здраве.
Резултатите са обезпокоителни, съобщава CNN.
Един от членовете на екипажа, бившият военен пилот Скот Потийт, отбелязва, че още в първите дни на полета зрението му е започнало да се влошава. възможно е да става въпрос за невроокуларен синдром или SANS, състояние, което възниква поради излагане на микрогравитация. Причинява подуване на зрителния нерв и промени в разпределението на течности в мозъка и очите.
Командирът на мисията, милиардерът Джаред Айзъкман, също сподели, че е видял „светлинни проблясъци“ със затворени очи – феномен, който и други астронавти са наблюдавали преди. Вероятно се дължи на въздействието на космическата радиация.
По време на полета екипажът прави редовни медицински тестове по време на полета. Всички членове на екипажа са носили контактни лещи със сензори, които са записвали вътреочното налягане.
За щастие, след завръщането си на Земята, зрението на Потийт бързо се възстановява.
Анна Менон, инженер от „СпейсЕкс“ и медик на мисията, отбелязва, че проблемите със зрението могат да имат сериозни последствия за бъдещите космически пътници до други планети.
„Ако си представите, че по време на деветмесечно пътуване до Марс значителна част от екипажа ще загуби способността да чете инструкции или да изпълнява задачи, това се превръща в критичен проблем“, предупреждава Менон.
Резултатите от мисията Polaris Dawn показват, че човечеството има още много да учи, преди да може безопасно да изследва Космоса в дългосрочен план.