Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЛСД спасява от предсмъртна депресия

11 март 2014 г. в 00:02
Последно: 10 март 2014 г. в 22:57

Страхът от близка смърт, свързан с неизлечима болест, може да се преодолее с психоактивен наркотик, твърдят учени.

Нелечимата болест рано или късно поставя човека пред факта за близка и неизбежна (а възможно и доста мъчителна) смърт. И това е голям психологически проблем (ако това неизразително словосъчетание подхожда към такава ситуация).

Въпросът за предсмъртната депресия някак трябва да се реши и с това обикновено се занимават психолози и психотерапевти, опитващи се да примирят безнадеждно болни в последен стадий на рак, например.

Ясно е, че не може да се мине само с психологически средства, необходими са медикаменти, които да засилят ефекта от психотерапията. Често в качеството на такива средства се препоръчват психоактивни наркотични препарати, но използването на такива вещества невинаги е обосновано от експерименталните научни работи.

Ако се вземе например ЛСД, то едва сега учените решили да проверят антидепресивните свойства на препарата. В продължение на 40 години психотерапевтичните свойства на „киселината“ не са попадали в полезрението на учените, изследвало се само дали тя вреди на здравето. Последния път ЛСД е изпитван във връзка с депресия от неизлечими болести през 1960 година, а през 1966-а в САЩ средството било обявено за незаконно.

В последното изследване Рудолф Бренайзен от Бернския университет и колегите му от Швейцария и САЩ участвали 12 тежко болни хора, за които перспективата за близка смърт била повече от реална. Никой от тях през живота си не бил опитвал ЛСД.

Осем от болните получили доза от психоактивното средство, останалите четирима получили т.нар. активно плацебо – силно намалена доза ЛСД. Наркотикът бил даван под наблюдението на лекарите, в спокойна и приятна обстановка, а сеансите били общо два.

Както пишат изследователите в Journal of Nervous and Medical Disease, малката доза ЛСД, която не трябвало да предизвика психоактивен ефект, само усилила депресията и тревогата на болните. Но обичайната доза, предизвикваща характерните преживявания, помогнала на останалите да се справят със страха.

Това не означава, че болните се избавили от черните мисли само за времето на действие на наркотика – според учените ефектът продължава минимум година. Следно депресивните симптоми отслабнали с 20%.

The Independent

Категории на статията:
Аз, човекът