Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лунната почва се оказва по-плодородна от марсианската за земеделие

11 януари 2025 г. в 20:42
Последно: 11 януари 2025 г. в 20:42

Вече има доста идеи относно това къде биха могли да се отглеждат селскостопански култури, за да се хранят бъдещите изследователи на Космоса – те включват хидропоника (във вода) и дори аеропоника (пръскане на торове във въздуха). Но тези опции са скъпи, така че учените изследват и по-традиционен метод на земеделие – използване на лунна и марсианска почва.

Изследването все още продължава, но вече има предварителни резултати и те бяха представени на последната конференция на Американския геофизичен съюз от Лаура Лий, специалист в Катедрата по астрономия и планетология в университета на Северна Аризона.

За експериментите са използвани почвени аналози, тъй като пробите от лунен реголит, събрани по време на мисиите на Аполо, бяха замърсени с влага, а от Марс все още няма проби.

„Космическите плантации“ са били инжектирани с биотор, направен от термично обработени микроби, които усвояват отпадъчните води, за да се оцени потенциалът за използване на отпадъци от астронавтите.

„Интересно е, че лунните култури растат по-добре от марсианските“, казва изследователят пред Space.com. И допълва: „Мислехме, че ще бъде обратното.“

Почвата на Марс е богата на азот, жизненоважен компонент за растенията (и живота като цяло), така че може да изглежда по-плодородна. Тя обаче е твърде плътна и глинеста, което затруднява достъпа на кислород до корените.

Марсианската царевица на биотор е дала процент на оцеляване от 33,3%, а на чист азот – 58,8%, така че подхранването само с биотор няма да е достатъчно – ще трябва да се транспортират минерални торове от Земята.

Сега изследователите тестват броколи, тиква, боб и люцерна в марсианска и лунна почва, смесени с тор в различни пропорции.

Люцерната пониква добре както на лунна, така и на марсианска почва, което особено вдъхновява експериментаторите, тъй като самата тя може да бъде използвана като тор.

Категории на статията:
Зелен свят