Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лунните сонди Blue Ghost и Resilience извършват първи маневри

18 януари 2025 г. в 08:58
Последно: 18 януари 2025 г. в 09:05

Тази седмица се оказа изключително богата на космически събития. На 16 януари новата тежкотоварна ракета New Glenn на Blue Origin стартира за първи път, а Starship на SpaceX завърши седмия си полетен тест.

Малко по-рано в Космоса бяха изстреляни два лунни спускаеми апарата Blue Ghost и Resilience, които вече потвърдиха своята функционалност и извършиха първите си маневри в орбита.

Двата лунни апарата бяха изстреляни от една и съща ракета – Falcon 9 (изстрелването се състоя на 15 януари).

Отделянето им от втората степен на носителя се случи на свой ред: първо, 1 час и 5 минути след изстрелване, Blue Ghost („Син призрак“) на американската компания Firefly, а 27 минути по-късно – второто устройство Resilience, създадено от японската ispace. И двете компании потвърдиха успешното извеждане на своите разработки в силно елиптична орбита.

Първите новини за състоянието им дойдоха почти веднага – в рамките на 30 минути след отделянето от втората степен на Falcon 9.

Екипът на Firefly получи сигнал от Blue Ghost и започна проверка на неговата функционалност. Три часа по-късно лунният апарат беше пуснат в действие. Полезният товар също беше проверен: всички научни инструменти работят нормално и много от тях (шест от 10) вече са започнали да изпращат данни на Земята.

Blue Ghost изпрати и първото си изображение от Космоса, показващо X-band антената на НАСА и полезен товар LEXI.

„Екипът на Firefly включи RadPC на университета в Монтана, за да тества компютърна система, устойчива на радиация. Това е първият от много набори данни за полезен товар, които Blue Ghost ще събере по време на мисията си до Луната. Научните операции на LuGRE също започнаха. Разработена от Италианската космическа агенция, LuGRE проследява сигнали от сателитите GPS и Galileo по време на полета от Земята до Луната“, се казва в изявление на компанията.

Сега Blue Ghost ще трябва да извърши няколко маневри за повдигане на орбитата, които в крайна сметка ще му позволят да влезе в орбита около Луната.

Пътуването му до спътника на Земята обаче ще отнеме около 45 дни. Мястото за кацане е Mare Crisium, басейн, който се е образувал преди 4,55 и 3,85 милиарда години.

Ако кацането е успешно, устройството ще започне да провежда научни изследвания, включително изучаване на лунния реголит.

Междувременно японският космически кораб Resilence ще пристигне на Луната много по-късно – ще се приближи до нея след 3-4 месеца и се очаква да кацне в района на Морето на студа.

Комуникацията с него вече е установена: както съобщава ispace, устройството потвърди своята функционалност и извърши маневра, за да ориентира антената към Земята.

Освен това, намирайки се на разстояние 250 000 километра от Земята, спускаемият модул коригира орбитата си. За да направи това, той включи главния двигател за 16 секунди.

„Спускаемият модул Resilence работи според очакванията и сега се насочва към Луната благодарение на тягата, генерирана от задвижващата система“, каза изпълнителният директор на ispace Такеши Хакамада. Отбелязва се, че трасето минава през точката на Лагранж L1.

Сондата носи шест полезни товара на борда. Според представители на компанията все още не са установени повреди. След кацането луноходът Tenacious ще бъде изстрелян от апарата към повърхността на земния спътник, където ще събира лунен реголит.

Категории на статията:
Орбита