Магнитните бури през юли: Слънцето ще удари Земята още в първия ден на месеца

Юли вече е на прага ни, а това означава, че е време да обновим прогнозите за космическото време. Какво да очакваме от Слънцето и магнитосферата на Земята през първата седмица на месеца?
Юли ще започне с магнитна буря
Според учените, към Земята се приближава коронално изхвърляне на маса, която излезе от нашата звезда на 28 юни. Това беше изблик от клас C4 от слънчевото петно AR4126. Очаква се, че вечерта на 1 юли или през нощта на 2 юли към нас ще пристигне незначителна част от слънчевата материя, която ще предизвика слаба геомагнитна буря. Най-вероятно тя ще се ограничи до ниво G1, пише 24 Канал.
На 29 и 30 юни на Слънцето няма регистрирани събития, което означава, че поне до трети юли, а в най-добрия случай и до 5 юли не ни заплашват големи магнитни бури.
В момента на Слънцето се наблюдава една коронална дупка – CH1304.
Тя може да увеличи количеството слънчев вятър, който тече в нашата посока.
Очаква се, че нейното влияние ще можем да усетим около 2-4 юли. Короналните дупки обикновено провокират ударни вълни – когато бързият поток от излъчване настига предходния бавен, те се обединяват и по този начин се усилват.
Короналните дупки обикновено предизвикват слаби смущения – от G1 до G2.
При ниво G1 са възможни слаби колебания в електропреносната мрежа поради появата на незначителни допълнителни токове. Въздействието върху работата на спътниците е незначително.
Полярното сияние на това ниво е възможно само на най-високите северни ширини.
Мигриращите животни обаче са способни да усетят дори и това най-слабо въздействие.
При ниво G2 или умерено ниво – в енергийните системи на високите ширини могат да възникнат аварийни ситуации с напрежението, продължителни бури могат да причинят повреда на трансформаторите.
Космическите апарати може да се наложи да коригират орбитите си.
Полярното сияние слиза до 55 градуса ширина.
Що се отнася до слънчевите петна, най-близкото до нас е AR4122, но учените отбелязват, че то в момента е в процес на разпадане и напоследък не е произвеждало изригвания.
Петното AR4126, отговорно за първата магнитна буря през юли, се движи към източния край на видимия слънчев диск, така че скоро ще се скрие зад края.
Регионът на петното 4127 се появи на 27 юни и беше забелязан от спътник 2 дни по-късно. Петната се развиват и се въртят директно към нас. В бъдеще те могат да предизвикат изригвания и изхвърляния.
Подобна е историята с 4128 – появиха се на 27 юни, развива се и расте, насочвайки се „лицето“ към Земята.
Всички останали петна са тихи и стабилни. Някои се разпадат.
Въпреки че науката не може да прогнозира появата на изригвания и дали те ще завършат с изхвърляния, може да се предположи, че през следващата седмица най-голяма заплаха за нас представляват AR4127 и AR4128.