Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Марсиански хроники: Каква ще бъде целта на мисията M-MATISSE

10 юли 2025 г. в 18:24
Последно: 10 юли 2025 г. в 15:24

Преди човечеството да кацне на Марс, първо е необходимо да се разбере какви заплахи очакват астронавтите на Червената планета.

Новата мисия M-MATISSE, която предстои да бъде одобрена от Европейската космическа агенция (ЕКА) през 2026 г., ще помогне именно в тази посока.

Проектът M-MATISSE (Mars Magnetosphere ATmosphere Ionosphere and Space-weather Science) включва изстрелването на два еднакви орбитални апарата.

Те ще изучават едновременно марсианската атмосфера, йоносфера, магнитосфера и радиационен фон.

Според авторите на проекта, мисията ще бъде критична стъпка към бъдещи пилотирани полети.

Устройствата, наречени Анри и Маргьорит, ще провеждат наблюдения от различни орбити.

Анри ще се потопи в марсианската плазмена среда, докато Маргьорит ще се съсредоточи върху изучаването на слънчевия вятър и отдалечените области на опашката на планетата, които все още са слабо проучени.

Този двоен подход ще предостави пълна картина на ефектите на слънчевата радиация и заредените частици върху марсианската атмосфера.

Учените се надяват, че това ще помогне за точното прогнозиране на марсианското време, както и за оценка на потенциалните рискове за бъдещи мисии и обитаемостта на планетата.

Обединеното кралство играе ключова роля в международния екип, казва д-р Беатрис Санчес-Кано от университета в Лестър.

Британската страна е отговорна за разработването на набор от инструменти за анализ на частици (йони, електрони и неутрални частици).

„За първи път ще можем да обхванем всички нива на марсианската система, от повърхността до Космоса, и да разберем как слънчевата енергия влияе върху климата и процесите на планетата“, обяснява изследователят.

M-MATISSE е един от трите кандидата за внедряване като част от следващата „средна“ мисия на EКA. Планирано е победителят да бъде избран до средата на 2026 г.

Ако M-MATISSE бъде одобрен, това ще бъде първата мисия, изцяло посветена на изучаването на космическото време на Марс.

Категории на статията:
Слънчева система