Мъск критикува програмата Artemis и предлага да се лети направо до Марс
След края на президентската надпревара в САЩ, която бе спечелена от Доналд Тръмп, ръководителят на SpaceX – Илън Мъск, който инвестира много пари в предизборната кампания, започна все по-често да изразява негативното си отношение към лунната програма на НАСА Artemis („Артемида“).
Той нарече архитектурата на проекта неефективна, отбелязвайки, че тя е насочена към увеличаване на работните места, а не към постигане на максимални резултати.
Според него Луната само ще отвлича вниманието на експертите – необходимо е хората да бъдат изпратени директно на Марс.
Както отбелязва журналистът от Ars Technica Ерик Бергер, през последните години Илън Мъск е доста резервиран в коментарите си относно космическата политика на САЩ.
Ако бизнесменът критикуваше дейността на НАСА, включително плановете на агенцията да върне астронавти на Луната, той го правеше изключително рядко.
Основните му оплаквания бяха съсредоточени върху бавния темп на програмата Artemis. Според Мъск тя разчита твърде много на изпълнители, които се интересуват само от доходоносни държавни поръчки, вместо да предоставят конкретни резултати.
Нежеланието на ръководителя на SpaceX да развали отношенията си с ръководството на НАСА е разбираемо. Неговата компания имаше договори за милиарди долари за създаване на платформата за кацане Starship HLS за Artemis и за доставка на храна и други товари на обещаващата лунна орбитална станция Gateway.
С идването на власт на Доналд Тръмп обаче се променя не само администрацията на Белия дом, но и на НАСА.
Тръмп номинира космическия турист Джаред Айзъкман за поста ръководител на космическата агенция. А неговата космическа история е свързана изцяло с Crew Dragon на SpaceX. И експертите смятат, че именно Мъск е лобирал за високия пост.
Мъск ще има значително влияние върху случващото се в космическите програми на САЩ. В този смисъл последните му изказвания за Artemis разбуниха сериозно американската общественост.
„Аrtemis е изключително неефективна, защото е програма, предназначена да увеличи работните места, а не да постигне максимални резултати. Необходимо е нещо съвсем ново“, написа милиардерът в социалната мрежа X.
По-късно той направи още по-категорично изявление: „Не, отиваме направо на Марс. Луната само ще отвлича вниманието.“
Подобни твърдения по никакъв начин не кореспондират с плановете на сегашното ръководство на НАСА.
Преди да завладее Марс, то планира да извърши няколко пилотирани експедиции до Южния полюс на Луната, за да построи там обитаема база.
И предвид факта, че програмата Artemis обхваща няколко държави, нейната съдба е важна както за НАСА и ЕКА, така и за други международни партньори.
Очаква се след встъпването на Тръмп, Червената планета да бъде основната цел за SpaceX, с подкрепата на агенцията.
Това обаче не изключва отделна инициатива за връщане на астронавтите на Луната. Тя може да бъде поверена примерно на Blue Origin. Засега обаче всичко е в сферата на проектите и пожеланията, а Artemis вече има петгодишна история.