Мъск превръща Starship в орбитална база: Ето какво ще се произвежда там

SpaceX на Илън Мъск разработва програмата Starfall, която включва използването на гигантския космически кораб Starship като орбитална производствена платформа за продукти в орбита.
Там ще се произвеждат от лекарства и козметика до полупроводници, съобщава Bloomberg, позовавайки се на свои източници.
SpaceX планира да използва мощната си ракета-носител Starship и Super Heavy, за да доставя компоненти в орбита в малки товарни капсули.
Контейнерите ще прекарат известно време в условия на микрогравитация и висока радиация, след което ще бъдат върнати на Земята.
По този начин, под влияние на факторите на космическите полети, могат да се създават фармацевтични продукти, полупроводници, хранителни продукти и дори козметика.
Въпреки че програмата е все още в ранен етап на разработка, според предварителна информация, SpaceX вече води преговори с потенциални клиенти.
Проектът се ръководи от Крис Траутнър, старши директор по проектирането на ракети-носители Falcon.
Внедряването зависи до голяма степен от успеха на Starship. Ако SpaceX успее да преодолее техническите проблеми и да докаже способността на системата да се изстрелва успешно в Космоса, Starfall може да се превърне в нова бизнес линия до края на десетилетието.
А това ще превърне компанията на Илън Мъск в ключов играч не само на пазара на услуги за изстрелване, но и в научноизследователската и развойна дейност.
Анализатори от McKinsey & Co. прогнозират, че разширяването на промишленото производство в Космоса би могло да донесе допълнителни милиарди долари приходи.
Идеята за използване на микрогравитация за орбитално производство вече се обмисля от калифорнийския стартъп Varda Space Industries, подкрепен от американския милиардер Питър Тийл.
Компанията вече е изстреляла три свои капсули, превозващи фармацевтични компоненти и други полезни товари, в Космоса, използвайки ракети-носители на SpaceX, и успешно ги е върнала на Земята.
Миналата седмица стана известно, че проектът е привлякъл инвестиции в размер на 187 милиона долара, които ще бъдат използвани за разработване на технологии за производство на лекарства в орбита.
Мащабът на Starfall обаче е много по-голям – проектът, според някои данни, ще бъде използван и за отбранителни цели.
Възможно е програмата да стане част от договор, подписан през януари между SpaceX и Министерството на отбраната на САЩ, който ще използва Starship за военни доставки и хуманитарна помощ между различни точки на Земята.
Мъск вече обяви, че десетият тестов полет на системата Starship/Super Heavy ще се проведе след около три седмици – тоест в началото на август.