Меркурий изпратил зелен гост на Земята
Отломките от метеорита, открит в Мароко през 2011 г., може да са първите изучени образци от Меркурий. Твърдението е на Антъни Ирвинг и е изказано на конференцията по изучаването на Луната и планетите, проведена в Хюстън, Тексас. Ученият смята, че зеленият метеорит с името NWA 7325 не е част от астероид и е попаднал на Земята от най-близката до Слънцето планета.
„Този образец може да е или от Меркурий, или от по-малко космическо тяло, но подобно на Меркурий”, казва Ирвинг. Метеоритът NWA 7325 представлява група от 35 фрагмента, открити в Мароко. Ирвинг и колегите му са изчислили, че възрастта на камъните е около 4,56 млрд. години.
Според специалистите метеоритите от Марс може да се разпознаят по наличните върху тях следи от атмосферата на планетата. На зеления образец не е открито нищо подобно. Ирвинг смята, че камъкът съвпада по състав с повърхността на най-близката до Слънцето планета.
Доскоро се смяташе, че метеоритите, изсипали се като дъжд в мароканската пустиня през юли 2011 г., са дошли от Марс. В края на декември същата година те бяха открити и изпратени за химичен анализ. Според хипотезата метеоритите са се образували в резултат на сблъсък на голям астероид от Марс, случил се преди милиони години.
Това откритие рязко повиши стойността на образците, най-големият от които тежи почти два килограма. Учени и колекционери вдигнаха цената на „космическата реколта” и стойността на 1 грам метеорит превиши цената на златото 10–20 пъти.
Последния път метеорити от Марс са откривани в Нигерия през 1962 г. Дотогава подобни метеоритни дъждове са регистрирани през 1815 г. във Франция, през 1865 г. в Индия и през 1911 г. в Египет.
Източник: Fox News