Метеорит потвърждава наличието на течна вода на Марс преди стотици милиони години
Геолози са подложили на ново изследване древен марсиански метеорит, чиято скала носи ясни следи от влиянието на водата.
За първи път учените са успели да определят относително точно възрастта на същите тези водородни минерали, които със самото си съществуване потвърждават, че доскоро Червената планета може да не е била толкова безжизнена.
Преди около 11 милиона години голям астероид удря Марс.
След това фрагментите от планетата са били разпръснати из близкия Космос и един от тях, след милиони години скитане, пада (макар и почти изгорен в процеса) на Земята.
Сега това е един от малкото метеорити, чийто марсиански произход е ясно установен.
Той остава в епицентъра на интереса на земната наука – особено след като беше открито, че скалите му имат ясни следи от взаимодействие с течна вода.
Кога точно се е случило това взаимодействие обаче дълго време остава загадка, отваряйки място за широк кръг от хипотези.
След като е бил открит, метеоритът е бил забравен в продължение на десетилетия в прашен килер в университета Purdue през 1931 г.
И едва сега екип, ръководен от доцент Мариса Тремблей, успява да определи точно възрастта на скалите, образувани с участието на течна вода – 742 милиона години.
„Малко вероятно е наистина да е имало много течна вода на планетата по това време. Най-вероятно може да се е появила в резултат на топенето на вечната замръзналост. А то от своя страна е причинено от магматична активност, която периодично се случва на Марс и до днес“, отбелязва ръководителят на изследователската група.
Въпреки това констатациите на учените са още един аргумент в полза на много по-голяма пригодност на Марс за живот, отколкото може да се наблюдава сега.
Да не говорим, че съвременните техники за датиране отново са усъвършенствани, което ще бъде полезно, когато първите проби от марсиански минерали бъдат върнати на Земята.