Междузвезден гост: На какво разстояние от Земята ще премине кометата 3I/ATLAS и кога

В началото на юли астрономите съобщиха за откритие, което разтревожи и зарадва научната общност. Става въпрос за третия известен междузвезден обект в записаната история бързо прелиташе през Слънчевата система.
Открит е на 1 юли 2025 г. от телескопа ATLAS в Чили, финансиран от НАСА система за ранно предупреждение за потенциално опасни астероиди.
Първоначално обектът е обозначен като A11pl3Z. Но след това получава официалното име 3I/ATLAS (C/2025 N1) – „третата междузвездна“, следвайки известните ʻOumuamua (2017) и 2I/Borisov (2019).
Веднага след откриването си, обектът привлече вниманието с необичайната си орбита.
Бързо последваха допълнителни наблюдения: учените забелязаха, че тялото излъчва слаба кометна активност – газ и прах, характерни за ледените тела.
Това потвърди, че си имаме работа с истинска междузвездна комета, долетяла от дълбините на Космоса.
Размерът на кометата е оценен на приблизително 12–20 километра, което я прави по-голяма от предишните гости.
Сега е на около 670 милиона километра от Слънцето, в орбитата на Юпитер, и се приближава към него със скорост от около 60 км/с – по-бързо от повечето комети, родени в нашата система.
Според настоящите изчисления, 3I/ATLAS ще се приближи до Марс на 2 октомври (на разстояние от 30 милиона км), ще достигне перихелий – точката на най-голямо приближаване до Слънцето – на 29 октомври.
А след това ще премине на минимално разстояние от Земята на 19 декември, но дори и тогава ще бъде на приблизително 270 милиона километра от нас – не представлява заплаха.
Кометата сега е много слаба, около 18-та звездна величина.
За да я видите, ще ви е необходим мощен телескоп с обектив поне 15–20 сантиметра. Но ще се вижда на снимки, направени от аматьори, до края на август, докато не се скрие зад слънчевите отблясъци.
Защо това е важно?
Комети като 3I/ATLAS са посланици от покрайнините на други звездни системи.
Техният състав може да се различава от нашите „местни“ тела и да разкрие информация за това как се формират планетите, как изглеждат други светове и какви химични съединения има там.
Това е и рядка възможност да се види материал, прелитащ през Слънчевата система за първи път от милиони или дори милиарди години.
В края на краищата, до 2017 г. дори не бяхме сигурни, че можем да наблюдаваме подобни междузвездни пътувания. А сега вече имаме трети гост.