Микроскопични черни дупки може да прелитат през Слънчевата система
Учените предполагат, че микроскопичните „първични“ черни дупки могат да преминат през нашата Слънчева система, без да бъдат забелязани.
Тези черни дупки, ако наистина съществуват, биха могли да помогнат за разрешаването на една от най-големите мистерии на Вселената: природата на тъмната материя.
Сега ново изследване предлага два метода за откриването им.
Първичните черни дупки може да са се образували в първите моменти след Големия взрив. Тези обекти имат маса, сравнима с тази на астероид, но размерите им не надвишават този на водороден атом.
Техните необичайни характеристики са свързани с процеси, настъпили в ранната Вселена, когато малки области от пространството могат да бъдат компресирани под въздействието на собствената си гравитация, образувайки малки черни дупки.
Именно поради древния си произход те са получили името „първични“.
Една хипотеза предполага, че първичните черни дупки могат да преминават през вътрешната Слънчева система веднъж на всяко десетилетие. Такива обекти са изключително малки и имат огромна плътност, така че вероятността да се сблъскат със Земята е незначителна.
Присъствието им обаче може да се забележи чрез влиянието им върху други обекти.
Например, когато микроскопична черна дупка минава близо до планета, нейното гравитационно привличане може да причини забележимо отклонение в орбитата на тази планета.
Сара Гелър, космолог от Калифорнийския университет в Санта Круз, и нейният екип предложиха техника за наблюдение на „колебанията“ на Марс в орбита около Слънцето.
Ако тази идея бъде потвърдена в бъдещи модели, това ще бъде важна стъпка към откриването на първични черни дупки.