Мистериозната „шапка“ на Йелоустоун: Учените откриха какво пречи на вулкана да изригне

Под обширните гори и бълбукащите басейни на Национален парк Йелоустоун се крие таен свят, който доскоро е бил обвит в мистерия.
В продължение на десетилетия безброй теории и зловещи предсказания разпалват въображението, намеквайки за предстояща катастрофа, скрита дълбоко под земята.
Но учените наскоро откриха нещо, което променя абсолютно всичко, пише Forbes.
Екип от изследователи от университета Райс, университета на Ню Мексико, университета на Юта и университета на Тексас в Далас са наблюдавали магматичната система на Йелоустоун.
Водено от професор Брандън Шманд от университета Райс, проучването използва авангардни инструменти за сеизмично изображение.
Изследването, публикувано в списание Nature, разкрива наличието на остра граница на около 3,8 километра под повърхността на парка.
Използвайки 53 000-килограмов вибросеизмометър за генериране на контролирани сеизмични вълни и впечатляваща мрежа от 600 сеизмометъра, екипът е събрал много „подземни“ данни, анализирайки сигналите за скрити геоложки характеристики.
Открит е „капак“ от частично разтопена скала и мехурчета от прегрята течност – конфигурация, която действа като предпазен клапан.
Вместо да запечатва магмата под задушаващо налягане, този богат на летливи вещества слой позволява на газовете да излизат постоянно, намалявайки вероятността от изригване.
По същество това е вграден механизъм за безопасност, който предотвратява достигането на опасни нива на свръхналягане от подземната система.
Т.е. магмата е като бутилка сода, която е била отворена съвсем малко: газовете продължават да изтичат малко по малко, вместо да се натрупат достатъчно, за да експлодират. Природата се е погрижила за всичко…