Мистериозните петроглифи в Никарагуа
В езеро Никарагуа в Никарагуа има остров на име Ометепе. Името му идва от коренния език нахуатл. Оме (Ome) означава две, а тепетл (tepetl) – върхове или планини. Буквалният превод на Ометепе е „мястото с двата върха“. Според легендата първите заселници на Ометепе, които говорели нахуатл, са дошли заради пророчество, което гласяло да търсят „островен рай, който се състои от два върха“. На острова вече имало други племена, както се вижда от множеството петроглифи, разпръснати из цялата площ.
Според Археологическия проект Ометепе (OAP) има около 2 000 скали, на които са изгравирани петроглифи. Предполага се, че те са направени с кремък и обсидианови длета. Не е ясна точната възраст на петроглифите. Въпреки това се смята, че някои от тях са на повече от 3 000 години. Според сведенията от някои археологически разкопки Ометепе е заселен още преди 4 000 години.
Най-често срещаният мотив в петроглифите е спиралата, която присъства на всички камъни, изследвани от OAP. Освен геометрични фигури, на каменните рисунки са изобразени човешки и животински фигури. На някои места са изгравирани цели хора, на други – само глави. Някои от фигурите дори са триизмерни и приличат повече на скулптури отколкото на петроглифи. Най-честият мотив при тях е вещицата (bruja) – обикновена човешка глава и тяло, подобно на ембрион.
Животинските изображения се срещат значително по-рядко. Главният животински мотив е маймуната, но има и петроглифи, на които са изобразени жаби, птици, бозайници, крокодили, змии и костенурки. Има и комбинации – глава на птица и тяло на крокодил. Съществуват и изображения, които не могат да бъдат наречени нито антропоморфни, нито зооморфни. Изследователите ги описват като „форми на маски“. Има и категория „разни“, в която се включват символи на слънцето, календари и кръстовидни фигури.
Въпреки изследванията на OAP, петроглифите от Ометепе крият още много тайни. Например все още не е ясно предназначението на тези странни изображения. Това е, защото няма писмени сведения от хората, направили петроглифите. С каква цел са направени? Ритуална, естетическа, или практическа? Възможно е дори да е нещо съвсем различно.