Мистериозните светещи рани от Гражданската война
През пролетта на 1862 г., една година след началото на Американската гражданска война, съюзническите войски напредвали смело в териториите на Конфедерацията по река Тенеси. Към април край Шайло вече бил установен лагер в очакване на подкрепления.
На 6 април войските на Конфедерацията атакували внезапно. Съюзниците успели да удържат позициите си до пристигането на подкрепленията. Превъзхождани по численост с 10 000, войниците на Юга трябвало да се оттеглят.
Битката при Шайло е водена само два дни, но остава в историята като една от най-кървавите по време на Гражданската война. Резултатът от сражението бил 3 000 убити и над 16 000 ранени от страната на Съюза, а общо от двете страни се съобщава за над 23 000 пострадали. Никой не бил подготвен за такава касапница, най-малко пък докторите.
Ситуацията била допълнително влошена от условията на бойното поле. Битката е била проведена във влажна, блатиста местност. Ранените войници трябвало да чакат помощ в кал и застояла вода в продължение на два дни, в които валяло и дъжд. Имунните им системи били сериозно отслабени и те трябвало да се справят с тежките инфекции сами.
Веднага щом се смрачило първата вечер, войниците забелязали нещо много странно. В тъмното раните им светели със светлосин отенък. Никой не знаел какво означавало това.
Когато ранените най-накрая били заведени в болници, мистериозната светлина изчезнала. Но странните събития не спрели дотук. Медиците били шокирани, като разбрали, че тези войници, чиито рани светели предишните дни, оздравявали много по-бързо от тези, чиито рани не светели.
Започнали да наричат загадъчната светлина Ангелски блясък. Тогава не се знаело много за микроби и инфекции, затова единственото обяснение, което могли да измислят е, че войниците са били докоснати от ангели. С течение на времето тази история станала част от местния фолклор, но се смятало, че тя е просто легенда. Това било така, докато науката не доказала, че всъщност е нещо повече.
Photorhabdus luminescens е бактерия с голям потенциал за биоконтрол. Може да разболява насекоми и да убива патогенни организми. Нещо повече, това е луминисцентна бактерия, която свети със син цвят в тъмното.
Photorhabdus luminescens живее в паразитни червеи, наречени нематоди, които се хранят с ларви на насекоми. За да се хранят, червеите се заравят в гнездото от ларви, след това повръщат светещата бактерия, която на свой ред отделя химикали, които убиват ларвата и всички други микроорганизми, осигурявайки по този начин спокойно хранене за себе си и нематода.
Ларвите започват да светят със светлосин отенък и така привличат още потенциална плячка. Когато всичко бъде изядено, бактерията отново се намира в червея и целият процес се повтаря. Това е едно доста успешно съдружие.
През 2001 г. 17-годишният Бил Мартин (Bill Martin), който бил запален по история и в частност събитията около Гражданската война, посетил със семейството си мястото, където е била проведена битката при Шайло. По това време майката на Бил, Филис Мартин (Phyllis Martin), която била учен в американска служба за земеделски изследвания, се занимавала с проучване върху точно този тип светеща бактерия. Тя поощрила Бил да разбере какво е причинило светещите рани и каква е връзката им с по-бързото оздравяване на войниците.
Бил и един негов съученик създали проект, наречен Светещи рани от Гражданската война. Гимназистите открили, че всъщност има три различни щама на биолуминесцентната бактерия, които произвеждат антибиотици. Те инхибират растежа на други бактерии, които биха причинили инфекции, особено в отворени рани.
Момчетата изследвали почвата и климатичните условия от бойното поле при Шайло и открили, че те били прекрасни за нематодите. Червеите и техните партньори ловували ларви на насекоми и били привлечени по презумпция към наранявания и рани.
Имало само един проблем. P. Luminescens не може да оцелее на нормална телесна температура. Но обяснението дошло скоро след това. Дъждът и ниските нощни температури през април предизвикали хипотермия у войниците.
По-ниските телесни температури били достатъчна покана за P. Luminescens. Бактериите се внедрили в ларвите по раните и унищожили всички други патогенни бактерии. Освен това излъчвали и нежна синя светлина. В крайна сметка, P. Luminescens спасили живота на войниците.
Проектът на Бил Мартин и съученика му спечелил първо място на Международния панаир за наука и инженерство на Intel през 2001 г.
Бактериалните инфекции в отворени рани обикновено водят до фатален край. Но в битката при Шайло се оказали правилните бактерии в правилното време. Двете момчета доказали на света, че понякога ангелите може и да са с микроскопични размери.