Учените все още не могат да открият едно от Седемте чудеса на древния свят
От Седемте чудеса на древния свят Голямата пирамида в Гиза в Египет е единственото оцеляло до наши дни.
Археолози и учени са открили местоположенията на шест от тези величествени структури, но географското местоположение на една от тях остава неизвестно от векове, а именно Висящите градини на Вавилон, пише IFLScience.
Според историците Висящите градини са построени през VI век пр.н.е. по заповед на цар Навуходоносор II, вторият цар на Нововавилонската империя. Освен това, за да покаже величието на своята империя, той искал да построи богата градина като подарък за съпругата си, на която липсвала зеленината на родината.
„Често се представя като сложна терасовидна структура, подобна на храм, засадена с екзотични растения и дървета от цялата империя и отвъд нея. В древни времена това трябва да е било наистина впечатляваща гледка, за разлика от всичко друго на планетата. Тъй като никога не са били разкопавани археологически останки, цялото знание за мястото идва от древни източници, които често са ненадеждни“, пише в статията.
Това, което е загадъчно, казват изследователите, е, че някои големи източници изобщо не споменават за градините. Например, известният гръцки историк Херодот пише обширно за Вавилон в средата на V век пр.н.е., но никога не споменава грандиозните градини.
„Географски Висящите градини са малко по-различни от останалите шест чудеса. Вавилон се е намирал в самия център на речната система Тигър-Ефрат, но всички останали са били разположени по-близо до средиземноморския бряг, което ги е направило много по-достъпни за древните писатели, които са ги документирали“, подчертава изданието.
В същото време учените са уверени, че градините са били разположени близо до Вавилон, който се е намирал на територията на съвременен Ирак, южно от Багдад.
Отбелязва се, че между 1899 и 1917 г. немският археолог Робърт Колдеуей е провел обширни разкопки на този иракски обект и е открил руините на сводеста конструкция в североизточния ъгъл на Южния дворец. Той бил сигурен, че тази структура е в основата на известните градини.
Повечето учени днес обаче не подкрепят теорията на Колдевей. Те вярват, че тази структура е била просто склад.
Известно е, че големи части от Вавилон са били разкопани през XX век, но не са открити следи от голяма градина.
Някои твърдят, че може изобщо да не е имало висящи градини във Вавилон. Стефани Дали, учен и бивш преподавател по асириология в Оксфордския университет отбеляза, че те всъщност са били построени в Ниневия, Северна Месопотамия. Според тази версия градините в Северен Ирак се намират по-близо до съвременния град Мосул.