Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Митология на знака

11 декември 2012 г. в 03:30
Последно: 14 декември 2012 г. в 09:32

На 21 март Слънцето пресича точката на пролетното равноденствие, т.е. точката, в която Слънцето пресича небесния екватор при движението си от юг на север и попада в съзвездието Овен, но в действителност то още се намира в съзвездието Риби. Това се дължи на прецесията.Всъщност в Овен то се намира от 16 април до 13 май, но това е друга тема.

Съзвездието Овен се намира източно от съзвездието Риби. В съзвездието Овен няма особено ярки звезди. Една от трите главни звезди е Хамал, което в превод от арабски означава „стар овен или овца”. Съзвездието Овен е заобиколено от съзвездията Персей, Телец, Кит, Триъгълник, Риби, Муха. Символизира митологичния овен, чието златно руно е било търсено от Язон и аргонавтите.

Трябва да кажем, че съзвездието Овен е почитано от древни времена. Например египетският върховен бог Амон-Ра е изобразяван с глава на овен, а за да се стигне до неговия храм в Луксор, трябвало да се мине по алея, охранявана от сфинксове с рогати глави. Египтяните почитали Амон-Ра по същия начин, както гърците почитали Зевс.

Кратка история

В древността гръцката цивилизация блестяла в Средиземноморието и зад пределите му и там отдавали значимото и на тялото, и на духа. Семената на победния дух, израснали от сърцето на прекрасната земя, трябвало да се покажат на хората. Родили се Олимпийските игри, където съвършените телом и духом могли да демонстрират лична храброст и да отправят предизвикателство към природата. Едновременно възникнали и започнали да се развиват различни философски школи – новите идеи носели полза на обществото и способствали за подобряване на политическата обстановка. В архитектурата се съчетавали великолепие и сдържаност – за пример служат такива шедьоври като Партенона или знаменитите амфитеатри.

Митология на знака Овен

Отдавна-отдавна красавицата Нефела, богинята на облаците, била омъжена за беотийския цар Атамант, син на бога на бога на вятъра Еол. Техните деца Фрикс и Хела правели семейството щастливо, но Атамант веднъж срещнал Ино, дъщеря на съседен цар, и тя употребила целия си чар, за да се засели в дома на Атамант. Забравената Нефела отлетяла далече от Беотия и отнесла със себе си облаците и влагата. Земята била сполетяна от страшна суша, добитъкът започнал да измира, гладна смърт заплашвала хората.

Злата Ино решила да се възползва от бедата и да се отърве от децата на Нефела. Тя убедила Атамант, че за връщането на дъждовете боговете искат жертви, бил построен жертвен олтар на голяма скала. Фрикс се готвел мъжествено да посрещне смъртта, а Хела ридаела в краката на любимия си брат. Неочаквано на небето се появил тъмен облак, проблеснали мълнии, ударил гръм и облакът се спуснал над скалата. От него излязла Нефела, водейки със себе си овен със златно руно.

„Деца мои – казала тя, – сядайте върху този божествен Овен. Той ще ви отнесе в страна, където отново ще бъдете щастливи”. Децата бързо седнали на широкия гръб на добрия овен, който се извисил и ги понесъл на север, към далечната страна Колхида. Но на половината път към целта малката Хела погледнала надолу, видяла морето, изплашила се и паднала в него. Оттогава това място започнало да се нарича Хелеспонт, тоест морето на Хела. Сега то съответства на протока Дарданели.

Заплакал Фрикс, но се показали зелените поля на Колхида и овенът спокойно кацнал на земята, където управлявал хитрия цар Еет, син на бог Хелиос. Той знаел, че появата на златнорунния овен ще донесе богатство и щастие на страната му. Еет отгледъл Фрикс като свой син, а когато възмажал, го оженил за дъщеря си Халкиопа. По повеля на Хермес, двамата принесли овена в благодарствена жертва на Зевс, а златното руно окачили на дърво в свещената гора на бог Арес. Там то било пазено зорко от страховит дракон, който бълвал огън и никога не затварял очи. Мълвата за златното руно се разнесла по цяла Гърция и потомците на Атамант, бащата на Фрикс, вярвали, че спасението и благоденствието на родовете им зависи от притежанието на руното.

Така Златното руно станало мечта за всеки търсач на приключения. Например – пътешествието на Язон и аргонавтите, вдъхновени от цар Пелий, който бил замислил коварен план против героя.. Но Язон излязъл победител от всички изпитания.

И така, Язон се стремил към истината, освобождението и душевната чистота. Няма нищо по-трудно на пътя, посипан с горещи въглени, от капаните, до които води невежеството. За да достигне висшето откровение и да се освободи от тежестта на човешкото съществуване, му се е налагало да използва хитрост и ум и нещо от рода на „интелектуално единство” с дракона, олицетворяващ тъмата и злото, които винаги ни дебнат в засада. Великолепна мисия за Овена и неговото златно руно, сияещо на небето!

Между другото, да не забравяме и за войнствеността на това животно, за което свидетелства активната му роля във военните подвизи на гърците и римляните. В Средновековието върху тежките талпи, които служели като тарани и пробивали вратите на обградените крепости, изрязвали именно глава на овен.

Малко по-различна е историята с агнеца, който заема важно място в някои религиозни вярвания. Със своята невинност и чистота той гони силите на злото с принасяне в жертва на собствения си живот. Евреите всяка година принасяли в жертва агне в чест на излизането им от Египет. При християните Иисус Христос въплъщава Божественият агнец, който също е бил принесен в жертва заради изкупването на човешките грехове и възцаряването на Единния Бог. Освен това точно агне трябвало да принесе в жертва Авраам вместо своя син, когато ангел му казал, че Господ иска да провери верността му. С това завършват човешките жертвоприношения.

През XV век всеки образован човек се интересувал от Античността – тази мода се появила благодарение на книжовниците – преводачи на древни текстове. Във Франция в тази епоха се появили турнирите на рицарите без страх и укор, които създавали култа към храбреците, създавани били ордени с крайно строги правила. Златното руно, винаги присъстващо в мечтите на смелчаците, вдъхновило бургундския херцог Филип III Добрия за създаването на Великия орден на Златно руно. Това се случило през 1429 г., в годината на коронацията на Карл VII. След смъртта на Карл Смелия този орден се преместил в Австрия, след това – в Испания, където го правил Карл V. Изображението с приказния Овен било носено от особено отличили се рицари…

А прекрасният Овен попаднал на небето и дори имал честта да носи след себе си огнената колесница на Хелиос, когато в първия пролетен месец той започва годишния си път сред звездите.

–––––-

Овните винаги и във всичко са лидери. Тяхната стихия е Огън и Овните също така ярко горят от любов или на работа. Колосалната отговорност на Овена не му позволява да се отпуска, той допълнително си създава натоварване, ако смята, че това е необходимо за делото.

Овните са оптимисти, които могат да се възраждат от пепелта след поредното жестоко разочарование. Те са нетърпеливи и импулсивни, за постигане на целите им се налага да придържат себе си в строги рамки, за да не се сринат, когато нещо се обърка.

Когато редом до Овена се намира уравновесен човек, той със своето спокойствие сдържа поривите на Овена и такъв съюз може много бързо да доведе двамата до желаната цел. Овните ще платят с вярност за любовта, но ще искат да са на първо място в тандема. Те са много харизматични личности, тяхното обаяние и топлина и стремежът им да помогнат на всеки ги правят любимци във всеки екип. В атмосфера на любов и приятелство Овните разцъфват и с още по-голяма отдаденост изпълняват своята работа.

Овните имат великолепен вкус, артистични са и трябва да намерят приложение на тези качества, иначе се лишават от душевен покой. Като първи знак от зодиакалния кръг знакът Овен надарява тези хора с особена мисия – да донесат своето горещо сърце.

 

Категории на статията:
Наука