Млада екзопланета изненада учените с атмосферата си

Международен екип от астрономи публикува резултатите от изследване на много млада екзопланета. Тя притежава необичайно чиста атмосфера.
Изследваната екзопланета е известна като V1298 Tau b. Тя обикаля около младо оранжево джудже, разположено на 354 светлинни години от Земята.
Възрастта ѝ е едва 10–30 милиона години и представлява мининептун. Т.е. заема междинно положение между скалистите суперземи и по-големите планети, сходни по характеристики с Нептун.
Въз основа на предишни наблюдения от телескопа Hubble, астрономите предполагаха, че в атмосферата на V1298 Tau b се съдържат водни пари и метан.
Резултатите обаче изненадаха изследователите. За изучаванета на екзопланетата бе използван по-мощния телескоп JWST.
Наблюденията на JWST показват, че V1298 Tau b притежава необичайно чиста атмосфера.
Астрономите са открили сигнали за поглъщане от молекули като водни пари, метан, въглероден диоксид, въглероден оксид и дори признаци на сложни фотохимични процеси.
Въпреки богатия си спектър, атмосферата на V1298 Tau b е бедна на метали – около 100 пъти по-малко обогатена, отколкото при зрелите мининептуни.
Това свидетелства, че планетата все още е в процес на еволюция.
Друга изненада е фактът, че в спектъра на V1298 Tau b се съдържа 100 пъти по-малко метан от очакваното.
Експертите предполагат, че това може е в резултат на екстремна вътрешна топлина и силно вертикално смесване в атмосферата.
Според изследователите резултатите, получени от JWST, поставят под въпрос съвременните представи за формирането и ранната еволюция на мининептуните, пише Phys.org.