Молекула се бори със сърдечната недостатъчност
Изследователи откриха неизвестна досега сърдечна молекула, която ще помогне в лечението и предотвратяването на сърдечна недостатъчност.
Молекулата позволява на сърцето да блокира белтъка, който може да предизвика повишено кръвно налягане и други болести.
Учени начело с д-р Чин-Пинг Чанг, професор по медицина в университета на Индиана, изследвали действието на молекулата върху мишки, изпитващи проблеми със сърдечна недостатъчност, и резултатите показали възстановяване на нивото на сърдечната дейност.
Откритата молекула се отнася към рибонуклеиновата киселина, чиято роля обикновено е привеждането на кода от ДНК в ядрото на клетката до клетъчната биомеханика, която произвеждат белтъците, необходими за дейността на клетките.
В последните години учените са открили няколко типа РНК, които не участват в кодирането на белтъците, но действат самостоятелно. Ролята на дългата некодираща РНК, която нарекли Myheart, досега била неизвестна.
Сега изследователите успели да установят, че наскоро откритата молекула отговаря за управлението на белтък, наречен BRG1, който играе решаваща роля в развитието на сърцето у плода.
Тъй като сърцето расте и се развива, BRG1 става ненужен и почти не се произвежда. Докато възрастното сърце не се подложи на значителен стрес, като високо кръвно налягане или увреждане от сърдечен пристъп.
Изследването на д-р Чанг показало, че в тези условия BRG1 отново започва да се синтезира, изменяйки дейността на сърцето. Учените успели да възстановят Myheart до нормалното ниво с използването на технологии за пренос на гени, в резултат на което BRG1 се блокира и рискът от сърдечна недостатъчност се снижава.
Доктор Чанг и колегите му се надяват, че първите изпитания върху хора ще потвърдят ефективността на откритата молекула.