Може да се произвежда кислород от СО2 и плазма
Атмосферата на Червената планета е съставена почти изцяло от въглероден диоксид, който е само минимална част от земната атмосфера, която дишаме. Когато въглеродният диоксид достигне до една четвърт от въздуха, който дишаме, това предизвиква смърт за хората. На Марс този газ представлява 95% от атмосферата.
Учените обаче казват, че наличието на толкова много въглероден диоксид на Марс може да се окаже и много полезно, ако се намери начин този газ да се превърне в кислород. Това би спестило пренасянето на кислород от Земята при полет до Марс, което значително ще намали разходите за осъществяването му.
Според публикация в списание Plasma Source Science and Technology, високото съдържание на въглероден диоксид в атмосферата на Марс дава голям шанс да се създаде въздух, годен за дишане от астронавтите. Васко Гера, физик от университета в Лисабон, Португалия, прави опит с използването на плазма, чрез която разбива въглеродния диоксид. Идеята му първоначално не е била свързана с бъдещ полет до Марс, а по-скоро с възможност да се изчисти земната атмосфера и да се спре промяната на климата.
След това обаче учените разбрали, че богатата на въглероден диоксид марсианска атмосфера и по-ниската температура на Червената планета, създават условия благоприятстващи появата на повече вибрации между молекулите и по-бавна скорост на реакцията. Това прави процеса много по-ефективен, отколкото при земни условия.
Идеята на експеримента е да се превърнат две молекули от въглеродният диоксид ( СО2 х 2) в две молекули въглероден оксид (СО х 2) и една молекула кислород (О2). Какво да се прави с въглеродният оксид, обаче? Има решение и за него – според учените, той може да се използва за ракетно гориво.
Разбира се, засега всичко това е само една идея, която не е потвърдена с опити на Земята, още по-малко на Марс. Но ако всичко това проработи, определено на пребиваващите хора на Червената планета ще им бъде по-лесно.