Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Музиката насърчава растежа на растенията

8 октомври 2024 г. в 12:01
Последно: 8 октомври 2024 г. в 12:03

Учени от университета „Флиндърс“ в Аделаида, Австралия, са установили, че музиката се отразява благотворно на растежа и развитието на растенията. Изследването им е публикувано в списанието Biology Letters.

„Можем ли да повлияем на микробните съобщества в почвата или на растенията като цяло? Можем ли да ускорим процеса на възстановяване на земята, като я стимулираме с естествени звуци?“, задават въпроси изследователите.

„Какъв ефект може да има това върху земната фауна? Има много важни въпроси, които ни занимават и по които работим“, пита водещият автор Джейк Робинсън.

Според някои тестове метъл музиката и класиката са „малко по-ефективни“ във влиянието си върху растежа растенията, отколкото други видове музика.

Растителният свят днес е изправен пред редица предизвикателства и проблеми, за които е отговорен човекът. Като ерозията на почвата, обезлесяването, замърсяването и нарастващата опасност от изчезване на някои растителни видове.

И учените се опасяват, че бъдещето на световното биоразнообразие и култури вече е застрашено.

Въз основа на предишни проучвания, където бактерията „E. coli“ е била изложена на звукови вълни, австралийски изследователи са тествали влиянието на звука върху растежа и развитието на гъбата Trichoderma harzianum.

Тази гъба често се използва в органичното земеделие поради способността ѝ да предпазва растенията от патогени, да подобрява количеството хранителни вещества в почвата и да ускорява растежа.

Учените са изложили гъбата на звука Tinnitus Flosser Masker при 8 kHz. Това е комбинация от различни звуци с различни честоти, които човешкото ухо може да чуе, предназначени за успокояване на тинитус (звънене в ушите) или за приспиване на бебета.

Според едно от обясненията акустичната вълна се превръща в електрически заряд, който стимулира гъбите и това е известно като „пиезоелектричен ефект“.

„Предполагаме, че звуковите вълни стимулират механорецепторите в гъбичките, които след това задействат верига от биохимични събития, които включват или изключват гени, като тези, отговорни за растежа“, казва Робинсън.

Предварителните изследвания показват, че гъбите реагират на звук, но науката все още не знае дали това е от полза и за растенията. Затова изследването продължава.

Категории на статията:
Зелен свят