Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Най-големият телескоп в света е застрашен

21 януари 2025 г. в 10:06
Последно: 21 януари 2025 г. в 13:20

Една щедро финансирана екологична инициатива на правителството на САЩ може да „убие“ най-големия оптичен телескоп в света.

Американската корпорация AES Energy иска да построи в Чили завод за производство на „зелен водород“, който ще увеличи яркостта на небето с 10% за възможно най-кратко време.

Това ще бъде достатъчно, за да превърне много големия телескоп от един от най-модерните инструменти на съвременната астрономическа наука в безполезна купчина скъпи конструкции.

Неслучайно големият телескоп е построен високо в Андите – на върха на връх Паранал (2664 м). Северната пустиня Атакама остава едно от най-недостъпните места на Земята и като такава е свободна както от „светлинното замърсяване“ на големите градове, така и от дима на множество фабрики.

В продължение на 11 месеца в годината небетое идеално ясно, което вече позволи на астрономите да направят много уникални открития.

Това напълно оправдава средствата, изразходвани за строителството: в днешни условия това е почти милиард евро.

Но съдбата на този инструмент на астрономическата наука е заплашена от американската корпорация AES Energy. На нейните ръководители им е хрумнала идеята точно тук да изградят индустриален парк за производство на „екологично чисто” гориво.

Комплексът от 3021 хектара (струващ 10 милиарда долара) ще може да произвежда 217 023 тона зелен водород годишно. Това е достатъчно, за да създаде същото замърсяване като град с 20 000 души.

Изпълнителният директор на Европейската южна обсерватория Ксавие Барконс е убеден, че компанията няма причина да строи фабриката си тук. Единственото обяснение може да бъде желанието да се спести от инфраструктура.

Ако производственият комплекс се премести поне на 50 километра встрани, това ще бъде достатъчно, за да запази небето над обсерваторията чисто.

Но корпорацията остава глуха за аргументите на учените и чака своето разрешение от Чилийската агенция за опазване на околната среда.

10% осветяване на небето вече би сложило край на повечето изследвания, за които е използван телескопът, казват експертите.

„Ще загубим способността да наблюдаваме около 30% от най-слабите галактики. Сега имаме възможност да видим в подробности атмосферата на екзопланетите. Но ако небето стане по-ярко, вероятно няма да ги видим повече“, твърди Барконс.

Изграждането на три слънчеви и три вятърни електроцентрали, заедно с акумулаторна система и фабрика за водород, може напълно да унищожи напредналия астрономически клъстер в северно Чили. И завършването му ще се окаже безсмислено.

Категории на статията:
HiTech