Най-големият айсберг в света отново се движи
Айсбергът A23a, който е два пъти по-голям от Лондон и тежи почти трилион тона, отново е започнал да се движи, съобщи Британският антарктически институт за The Times.
Гигантският леден блок се отчупи от шелфовия лед Филхнер в Антарктида през 1986 г., но неговата „килова“ част, 350 м под водолинията, се закачи на дъното на море Уедел, което накара айсберга да остане на сушата повече от 30 години преди окончателно да се откъсне през 2020 г.
Наскоро беше уловен във вихър на Тейлър, водовъртеж, който се появява около твърди частици в течност, и кръжи на едно място от април, завършвайки пълно завъртане за около 24 дни.
След като се освободи от хидродинамичния капан, A23a отново се премести на север.
Антарктическото циркумполярно течение най-вероятно ще го доведе до субантарктическия остров Южна Джорджия.
По пътя ледникът ще срещне по-топла вода, която ще го разбие на по-малки айсберги, преди окончателно да го стопи.
„Вълнуващо е да видим A23a да се движи отново след периоди на блокиране. Чудя се дали ще следва същия път като други големи айсберги, които са се отчупили от Антарктида. И което е по-важно, какво въздействие ще има върху местната екосистема“, казва океанографът Андрю Майерс от British Antarctic Survey.
Преди година изследователският кораб на Британската антарктическа служба „Сър Дейвид Атънбъроу“ отплава към морето на Уедел, за да проучи A23a.
„Знаем, че гигантските айсберги могат да осигурят хранителни вещества на водите, през които преминават, създавайки процъфтяващи екосистеми в по-малко продуктивни райони“, казва биогеохимикът Лора Тейлър, член на експедицията.
„Взехме проби от повърхностните океански води зад, непосредствено до и пред пътя на айсберга. Те трябва да помогнат да се определи какъв вид живот може да се е образувал около A23a.“
Британската антарктическа служба за първи път наблюдава въртенето на айсберга през април, използвайки сателитни изображения.
Мегаледникът е заседнал в Алеята на айсбергите, регион на Южния океан, който айсбергите обикновено бързо пресичат, преди да бъдат засмукани от антарктическото циркумполярно течение.
Към август леденият блок с дебелина около 400 метра е покривал площ от повече от 4300 кв. км. По време на първоначалното разпадане A23a беше част от по-големия айсберг A23.