Най-мощният ураган във Вселената бе наблюдаван на далечна екзопланета (видео)
Астрономи са открили ветрове на далечна гигантска екзопланета, които карат ураганите на Земята да изглеждат като малко течение.
Бури с такава сила не съществуват на Юпитер или който и да е друг известен на човечеството свят.
А самият факт, че съществуващите технологии вече позволяват да се определя времето далеч от Слънчевата система, дава надежда, че търсенето на живот в космоса също може да стане по-успешно.
Противно на общоприетото схващане, най-мощните ветрове в нашата Слънчева система не са регистрирани на Юпитер, а на Нептун. Неотдавна астрономите успяха да регистрират там пориви, достигащи скорост от 0,5 километра в секунда – тоест 1800 км/ч.
Но в сравнение с времето на WASP-127b, тези бури не са нищо повече от лек сутрешен бриз, казват учените.
Макар това до голяма степен се обяснява с относително незначителната плътност на тази екзопланета.
Открита през 2016 г., WASP-127b е газов гигант, чиито впечатляващи размери (малко по-големи от Юпитер) се комбинират с много малка маса.
На жаргона на астрономите това я прави „пухкава“. Разположена на 150 парсека от Земята, планетата е бил обект на интензивно изследване и преди, но едва наскоро Много големият телескоп беше включен в действие.
Резултатите: международен екип от учени стигна до откритието, че на планетата бушуват ветрове с наистина огромна сила.
Учените са шокирани: вятърът в този свят духа със скорост 9 км/с, тоест почти 33 хиляди километра в час.
Към днешна дата това е най-мощната буря, измервана някога на известна планета.
Но това не е единственото откритие, което прави екипът: успяват да установят, че атмосферата на WASP-127b съдържа водни пари и въглероден окис. А полюсите са забележимо по-студени от екватора.