Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Налице е генетичен поток между съвременните хора и неандерталците

16 юли 2024 г. в 16:05
Последно: 22 юли 2024 г. в 13:45

Учени от Китай и САЩ са открили достатъчно доказателства за поток от гени между съвременния човек и неандерталеца, предава агенция Синхуа, позовавайки се на публикация в сп. „Сайънс“.

Неандерталците са изчезнал вид хора, живели като ловци-събирачи в Европа и Западна Азия преди около 400 000 години.

Смята се, че когато са се придвижвали от Африка към Близкия изток, съвременните човешки популации са споделяли с неандерталците както времевата линия, така и ландшафта, отбелязвайки период на съвместно съществуване. Именно тогава е било възможно да се случи генетично смесване.

Изследователи от Югоизточния университет в Нанцзин и Принстънския университет са разработили метод за оценка на присъствието на интрогресирани човешки секвенции в неандерталския геном.

Приложили са го към данни за последователността на целия геном от разнообразна извадка от 2000 съвременни хора и трима неандерталци.

Резултатът показал, че геномите на неандерталците съдържат между 2,5 и 3,7 процента генетични последователности, произхождащи от съвременните хора.

Генетичните данни разкриват още, че неандерталската популация е била с около 20 процента по-малка в сравнение с предишните оценки. Това предполага, че е по-вероятно в генофонда на неандерталците да се натрупани вредни мутации.

Екипът също така допуска възможността за две отделни вълни на генетичен поток от съвременни хора към неандерталци, настъпили съответно преди около 200 000 и 100 000 години.

Учените коментират, че някои от неандерталските гени всъщност са доста полезни на човека днес – някои при храносмилателните процеси, други – за справяне с вирусите и бактериите.

Според проучвания, ранното ставане при някои хора също може да се дължи на неандерталски гени, пише БТА.

Категории на статията:
Антропология Наука